Co přineslo červencové zasedání ECB? Analýza EUR/AUD

Evropská centrální banka včera podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na historickém minimu, tedy sazba pro refinanční operace zůstala na nule, depozitní sazba, která je všeobecně považována za hlavní nástroj úrokových sazeb, zůstala na úrovni minus 0,40 procenta. ECB naposledy snížila sazby letos v březnu, kdy současně rozšířila objem nákupů aktiv z 60 na 80 miliard eur měsíčně a nabídla novou sérii levných půjček bankám.

ECB nadále očekává, že úrokové sazby zůstanou na současné nebo nižší úrovni po delší časové období, tedy daleko za horizontem programu kvantitativního uvolňování QE. Program nákupu aktiv (QE) v objemu 80 miliard eur měsíčně má v úmyslu realizovat do konce března 2017 nebo déle, bude-li třeba. Možnost prodloužení programu by banka viděla v případě, že by inflační trajektorie indikovala změny v dosažení inflačního cíle.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek řekl, že je příliš brzy na vyhodnocení dopadu překvapivého rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie na křehké ekonomické zotavení v eurozóně. Rovněž dodal, že si myslí, že uvolněná měnová politika pomohla finančním trhům ustát volatilitu a nejistotu po britském referendu.

Na měnovém páru EUR/AUD by se mohla opakovat formace, která se vytvořila v dubnu, kdy býčí divergence na oscilátoru MACD vedla k odrazení ceny od podpory 1,4458 a posílení až k hodnotě 1,5600. Aktuálně lze na grafu EUR/AUD rovněž pozorovat býčí divergenci, na kterou už EUR/AUD opět zareagoval odrazem od podpory 1,4458 a po několikáté v řadě ji razantně odmítl. Zatím se růst zastavil u první Fibonacciho hodnoty 23,60, nicméně pokud MACD bude pokračovat směrem k hodnotě 0 lze očekávat silnější posílení EUR/AUD. 

Autor: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy