Co přinesl Brexit na finanční trhy?

Voliči ve Velké Británii hlasovali ve čtvrtečním referendu pro odchod země z Evropské unie po 43letém členství. Světové finanční trhy propadaly a ukázaly, že zpráva je pro finanční trhy největší šok od globální ekonomické krize z roku 2008.

Podle konečných výsledků referenda hlasovalo pro odchod z EU 52,9 procenta Britů, respektive 17,41 milionu voličů. Pro setrvání země v unii bylo 48,1 procenta Britů, respektive 16,14 milionu voličů. Pro Brexit hlasovali hlavně starší voliči nad 40 let, což demonstruje graf níže.

Britská libra zažila v noci nejhlubší denní propad v historii, když ztratila více jak 10 procent proti dolaru a klesla na nejslabší úroveň od roku 1985. Ředitel pro ratingy agentury Standard & Poor's uvedl pro Financial Times, že hodnocení závazků Velké Británie na stupni AAA není dlouho udržitelné.

Graf níže ukazuje aktuální ceny a reakce akciový indexů na výsledky britského referenda. Co se týče měnových trhů, tak euro aktuálně oslabuje o 2.3 procenta proti USD (3měsíční minima). Japonský jen posiluje proti USD o 3,3 procenta, Britská libra ztrácí 8 procent proti USD, švýcarský frank oslabuje proti USD o 1,6 procenta, kanadský dolar oslabuje o 2 procenta proti USD a australský dolar ztrácí 3 procenta proti USD. Ceny ropy padaly téměř o 5 procent, ceny zlata posilovaly o více jak 5 procent. Švýcarská centrální banka se už veřejně přiznala, že intervenuje na měnových trzích, což je vidět na odlišném vývoji franku a jenu, dvou reprezentantů bezpečného přístavu. Kolem 11:00 by měl vystoupit na tiskové konferenci japonský premiér Taro Aso.

Britský premiér David Cameron do října odstoupí z funkce v reakci na výsledky referenda, které rozhodlo o vystoupení země z Evropské unie. Mark Carney guvernér britské centrální banky již trhy uklidnil, že centrální banka poskytne finančnímu trhu likviditu v objemu 250 miliard liber. Navíc finanční trhy sázejí s 50% pravděpodobností, že britská centrální banka v červenci sníží úrokovou sazbu.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst