Co přinesl Brexit na finanční trhy?

Voliči ve Velké Británii hlasovali ve čtvrtečním referendu pro odchod země z Evropské unie po 43letém členství. Světové finanční trhy propadaly a ukázaly, že zpráva je pro finanční trhy největší šok od globální ekonomické krize z roku 2008.

Podle konečných výsledků referenda hlasovalo pro odchod z EU 52,9 procenta Britů, respektive 17,41 milionu voličů. Pro setrvání země v unii bylo 48,1 procenta Britů, respektive 16,14 milionu voličů. Pro Brexit hlasovali hlavně starší voliči nad 40 let, což demonstruje graf níže.

Britská libra zažila v noci nejhlubší denní propad v historii, když ztratila více jak 10 procent proti dolaru a klesla na nejslabší úroveň od roku 1985. Ředitel pro ratingy agentury Standard & Poor's uvedl pro Financial Times, že hodnocení závazků Velké Británie na stupni AAA není dlouho udržitelné.

Graf níže ukazuje aktuální ceny a reakce akciový indexů na výsledky britského referenda. Co se týče měnových trhů, tak euro aktuálně oslabuje o 2.3 procenta proti USD (3měsíční minima). Japonský jen posiluje proti USD o 3,3 procenta, Britská libra ztrácí 8 procent proti USD, švýcarský frank oslabuje proti USD o 1,6 procenta, kanadský dolar oslabuje o 2 procenta proti USD a australský dolar ztrácí 3 procenta proti USD. Ceny ropy padaly téměř o 5 procent, ceny zlata posilovaly o více jak 5 procent. Švýcarská centrální banka se už veřejně přiznala, že intervenuje na měnových trzích, což je vidět na odlišném vývoji franku a jenu, dvou reprezentantů bezpečného přístavu. Kolem 11:00 by měl vystoupit na tiskové konferenci japonský premiér Taro Aso.

Britský premiér David Cameron do října odstoupí z funkce v reakci na výsledky referenda, které rozhodlo o vystoupení země z Evropské unie. Mark Carney guvernér britské centrální banky již trhy uklidnil, že centrální banka poskytne finančnímu trhu likviditu v objemu 250 miliard liber. Navíc finanční trhy sázejí s 50% pravděpodobností, že britská centrální banka v červenci sníží úrokovou sazbu.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti

21.06.2018

11:01

Z trhů začíná pomalu opadat nervozita ohledně obchodních válek, ačkoliv rizika stále trvají a možná i trochu vyeskalovaly, jelikož EU zveřejnila seznam výrobků, na které značné od pátku uplatňovat 25% cla o objemu 2,8 mld. dolarů.

Podrobnosti