Co očekávat od zasedání ECB?

Všechny tři hlavní americké akciové indexy zavřely ve středu na rekordních maximech za podpory technologických akcií, které překonaly dlouhodobý rekord, nicméně index Dow Jones přibrzdil prudký pokles akcií IBM. Index S&P 500 posílil o 0,5 procenta na 2473,83 bodu, technologický Nasdaq Composite stoupl o 0,6 procenta na 6385,042 bodu a index Dow Jones přidal 0,3 procenta na 21 640,75 bodu. Technologický sektor v rámci indexu  S&P 500 od začátku roku již nabral 22,8 procenta. Nicméně výrobce počítačů IBM zklamal svými čtvrtletními výsledky v oblasti výnosů trh a jeho akcie klesly o 4,2 procenta na 147,53 dolaru.

Euro se dnes obchoduje proti americkému dolaru pod 14 měsíčními maximy a vyčkává na zasedání Evropské centrální banky. Euro od posledního projevu prezidenta ECB v portugalské Sintře posílilo o 3 procenta a výnosy z německých státních dluhopisů také zpevnily. Z tohoto důvodu je logické se domnívat, že Mario Draghi dnes budě dělat vše proto, aby zastavil posilování společné měny eurozóny. Pozitivní vyjádření o ekonomice bude podle všeho tlumit konstatováním slabší inflace.

Od centrální banky se nečekají změny v nastavení měnové politiky. Předmětem zájmu investorů budou slova Maria Draghiho na tiskové konferenci v 14:30, kde se bude sledovat termín a způsob ukončení programu QE. Nicméně zdroje blízké ECB v pátek uvedly, že banka by chtěla raději ponechat svůj program nákupů aktiv s otevřeným koncem, než stanovit vzdálené pevné datum, kdy by zastavila nákupy dluhopisů, aby si tak udržela flexibilitu pro případ, že se zhorší hospodářský výhled. Sázky na ukončení programu QE a posílení eura v posledních dnech výrazně posílily. Podle CFTC dosahují dlouhé pozice v euru 6letá maxima. V případě, že bude Mario Draghi příliš holubičí, je možné čekat výprodej na překoupeném euru.

Britská libra se dnes vrátila k hodnotě 1,30 proti americkému dolaru, když maloobchodní prodeje v červnu mírně překonaly očekávání trhy a zmírnily tak obavy z negativního dopadu brexitu na ostrovní ekonomiku. Nicméně zisky si dlouho neudržela.

Australský dolar dnes dostal další pozitivní impuls, a to z trhu práce. AUD/USD vystoupal v noci na hodnotu 0,7992 proti USD, nejvyšší hodnota od května 2015. Míra nezaměstnanosti se udržela v červnu na úrovni 5,6 procenta, když přibylo 14 000 nových pracovních míst. Výrazně se zlepšila situace u pozic s plným úvazkem, jejichž počet se za poslední 2 měsíce zvýšil o 115 400, nejsilnější růst za posledních 29 let. Po dobrých datech rostou sázky na zvýšení úrokových sazeb v příštím roce.

Graf: Vývoj otevřených pozic na euru (CFTC)

Zdroj: investing.com

Euro se proti dolaru (EUR/USD) obchoduje u důležité rezistence 1,16153, kde se nachází jak klesající trendová linie, tak i 200vkový průměr na týdenním grafu. Překoupenost eura a silná rezistence stěžují pozici býkům. Pokud by EUR/USD korigovalo svůj letošní růst, pak by se mu otevřel velký prostor směrem k jihu.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy