Co jsou SUPPORTY A REZISTENCE v technické analýze?

Supporty a rezistence (hladiny podpory a odporu) jsou jedny z nejpoužívanějších nástrojů technické analýzy používaných při obchodování.

Pokud si představíme rostoucí graf, tak nejvyšší bod, který dosáhl předtím, než šel dolů, je rezistence (hladina odporu). Když trh pokračuje znovu nahoru, nejnižší bod, kterého dosáhl předtím, než šel nahoru, je nyní support (hladina podpory). Tím jak se trh (cena finančního aktiva) neustále pohybuje nahoru a dolů, jsou vytvářeny na grafu úrovně supportů a rezistencí.

Pokud se mluví o supportech a rezistencích, pak se jedná se o jednotlivé cenové úrovně (oblasti), které vznikají při vytváření minima a maxima. Značí hodnoty, na kterých má cena tendenci silně reagovat. Support je hranice, která vzniká po výprodeji, jde o hodnotu, kde se výprodej, pokles trhu zastavil. Rezistence je přesným opakem, objevuje se po rostoucím trendu, představuje cenovou úroveň, u níž se růst ceny zastavil.

Linie supportů a rezistencí se projevují jako hranice cenových formací. Jsou to jednotlivé úrovně, kde se ceny zastavují v pohybu dolů či vzhůru a rozhodují se, zda zde svůj dosavadní směr pohybu ukončí a otočí se, nebo zda tuto hodnotu prorazí a budou pokračovat v předchozím směru.

Linie rezistence je úroveň, nad kterou cena měnového páru (finančního aktiva) v rostoucím trendu (pohybu) po nějakou dobu nevzroste. Označuje cenovou hladinu, na které je dostatečně velká nabídka, aby se tam cenu zastavila, anebo přiměla ke korekčnímu klesajícímu pohybu.

Linie supportu je úroveň, pod kterou cena měnového páru v klesajícím trendu (pohynu) po nějakou dobu neklesne. Označuje cenovou hladinu, na které je dostatečně velká poptávka, aby se tam cena zastavila a někdy i přiměla ke korekčnímu rostoucímu pohybu. Křivky supportu a rezistence, které probíhají pod určitým úhlem, se často označují jako trendové čáry.

Cena měnového páru se vyvíjí dle poptávky a nabídky. Býci nakupují, když si myslí, že cena je příliš nízká. Medvědi prodávají, když si myslí, že cena je na svém vrcholu. Býci vytlačují cenu vzhůru díky rostoucí poptávce, medvědi ji stahují dolů díky rostoucí nabídce. Když býci a medvědi dotlačí cenu do bodu, ve kterém se shodnou, trh dosáhne rovnováhy.

Ceny však také často linie supportu (podpory) a rezistence (odporu) prorazí. Proražení rezistence signalizuje, že býci (kupující) vyhráli nad medvědy (prodávajícími). Býci se rozhodli, že vytlačí cenu měnového páru (finančního aktiva) nad předchozí maximum (high). Jakmile je rezistence proražena, na vyšší cenové úrovni se vytvoří nová rezistence.

Supporty a rezistence jsou klíčovou složkou paměti trhů. Účastníci trhu mají tendenci si pamatovat předchozí rovnovážné cenové hladiny. Speciální úlohu sehrávají kulatá čísla. Ta si trh výjimečně dobře pamatuje, a proto právě ony představují často významné hodnoty podpory a odporu.  

Když trh projde rezistencí, tak se rezistence stane supportem a naopak, když trh prorazí support, stane se rezistencí. Čím vícekrát cena otestuje rezistenci nebo support, tím se stane tato úroveň pro trh významnější. Support a rezistence zpravidla není jenom jedno číslo, jeden pips. Často jed o oblast (zónu) několika pipsů/bodů.

Graf: ukázka rezistence (odporu)

Graf: ukázka supportu (podpory)

Autor: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.