Co jsou křížové měnové páry?

Na devizovém trhu můžeme obchodovat i měnové páry, ve kterých se nevyskytuje americký dolar (USD). Jako příklad můžeme uvést  EUR/GBP, EUR/JPY, GBP/JPY, AUD/NZD, či nám známý EUR/CZK. Měnové páry bez amerického dolaru jsou označovány slovem KŘÍŽOVÉ z toho důvodu, že se při jejich směně musí měnový kurz nejdříve  převést (propočítat) na americký dolar a následně až na požadovanou měnu. Křížové měnové páry mají z důvodu propočtu vyšší „spready“ (rozdíl mezi cenou bid a ask) než hlavní měnové páry (majors), které obsahují americký dolar.

 

Jak to funguje?

V rychlosti si ukážeme, jak vypočítat nákupní (Bid) a prodejní (Ask) cenu křížového měnového páru. Řekněme si, že chceme obchodovat britskou libru proti japonskému jenu (GBP/JPY). V první řadě se podíváme na nákupní cenu pro měnové páry GBP/USD a USD/JPY. Nazývají se nohy (legs) měnového páru GBP/JPY, protože jejich společným jmenovatelem je právě americký dolar.

Pro příklad použijeme následující Bid/Ask cenu v tabulce:

Každá kotace obsahuje dvě ceny: nákupní (Bid) a prodejní (Ask).

 

Bid

Ask

GBP/USD

1,5630

1,5635

USD/JPY

89,38

89,43

 

K výpočtu nabídkové ceny (Bid) GBP/JPY jednoduše násobíme ceny nabídek pro GBP/USD a USD/JPY a dostaneme 139,70. Pro prodejní cenu stejným způsobem vynásobíme prodejní ceny obou párů GBP/USD a USD/JPY a dostaneme 139,82. To, že násobíme vždy Bid ceny nebo Ask ceny je způsobeno tím, že v měnovém páru GBP/USD je americký dolar na druhém místě a v měnovém páru USD/JPY je dolar na prvním místě. Co by stalo, kdyby byl americký dolar u obou párů na stejném místě?

Příkladem může být měnový pár EUR/GBP. Ten se skládá z měnového páru EUR/USD a GBP/USD. Dolar je v obou případech na stejném druhém místě. Cenu Bid pro EUR/GBP vypočítáme jako Bid EUR/USD krát Ask GBP/USD. Cenu Ask vypočítáme jako Ask EUR/USD krát Bid GBP/USD.

 

Proč obchodovat křížové měnové páry?

Cena většiny zemědělských a průmyslových komodit je udávána v amerických dolarech. Když země kupuje nějakou komoditu na zahraničních trzích, musí si nejprve proměnit svou měnu na americké dolary a až za ně komoditu nakoupit. To je důvod, proč si mnoho zemí zachovává větší dolarové rezervy. Významní dovozci ropy jako je Čína, Japonsko či Austrálie tak ve svých centrálních bankách drží obrovské zásoby amerického dolaru.

Teď už není záhadou, proč přes 90 % transakcí na devizovém trhu zahrnuje americký dolar. Je nejpoužívanější měnou na světě. Je světovou rezervní měnou a od 70. let minulého století je také jedinou měnou, ve které se obchoduje ropa, zemní plyn a jiná fosilní paliva. Americký dolar tak můžeme označit za hlavní světovou měnu a také za univerzální měřítko pro ohodnocení jiné měny obchodované na forexu. 

Jak to souvisí s měnovými kříži? Jelikož se celý devizový trh nalepí na americký dolar, všechny bude zajímat zásadní otázka, jak silný je americký dolar. Sedm nejoblíbenějších měnových párů je sedmkrát vázáno na americký dolar (EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF, USD/CAD, AUD/USD). To nedává obchodníkům mnoho příležitostí ke směně, pokud jsou založeny na jedné spekulaci, a to na americký dolar.

Na akciovém trhu si mohou obchodníci vybírat z více firem a nejsou vázáni na jednoho významného spekulanta, který ovlivňuje celý koš akcií. Křížové měnové páry tak  poskytují další obchodní příležitosti a rozšiřují obzory namísto pouhého pohledu na sedm hlavních párů založených na americkém dolaru. Obecně se má za to, že křížové měnové páry jsou očištěny od vlivu amerického dolaru. Křížové měnové páry se vyznačují odlišnou volatilitou. Je pro ně charakteristické, že se dokážou poměrně dlouhou dobu pohybovat do strany bez většího trendu. Avšak, když se nakonec rozhodnou pro nějaký směr, dokážou vykonat mnohem větší rozsah pohybu za den, než „majors“. 

 

Měnové páry lze obchodovat nanečisto na tzv. DEMO ÚČTU.

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.