Co čekat od dnešního zasedání NFP?

Dnes budou publikovány jedny z nejdůležitějších amerických makroekonomických zpráv, a to data z domácího trhu práce. Konkrétně je potřeba sledovat ukazatel NFP (počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor) a růst mezd. Analytici odhadují, že v USA v lednu vzniklo 189 000 nových pracovních míst po silném prosincovém růstu, kdy trh vytvořil až 292 000 nových pracovních míst mimo zemědělský. Rovněž by mělo zrychlit tempo zvyšování mezd, a to meziměsíčně o 0,3 procenta.

Aktuálně na trzích pozorujeme, že investoři okamžitě reagují na jakákoliv horší americká makroekonomická čísla a snižují sázky na zvýšení úrokových sazeb v březnu. Stejnou reakci lze od trhu čekat i dnes. Pokud nedosáhne NFP na očekávání, bude USD čelit dalšímu prodejnímu tlaku. Naopak akcie se budou těšit odkladu růstu úrokových sazeb. Na druhé straně si nedovedeme představit, jak silné a vysoké číslo NFP by dnes muselo být, aby zvrátilo aktuální velmi silný prodejní sentiment na americkém dolaru a trhy začaly opět kalkulovat s růstem úrokových sazeb v březnu přes navýšení výnosů ze státních dluhopisů.

Vzhledem k turbulentnímu lednu, nepřesvědčivým americkým ekonomickým číslům, uvolnění měnových podmínek v Japonsku a naznačení dalších kroků tímto směrem i od ECB trhy, trhy aktuálně kalkulují jenom s 8 procentní pravděpodobností růstu úrokových sazeb v USA v březnu. Reagují na to výnosy z amerických státních dluhopisů propadem a následně oslabuje dolar na všech měnových párech. Vždyť ještě na konci prosince ceny aktiv počítaly přibližně s 1 procentním zvýšením úrokových sazeb v USA v letošním roce, nyní musejí ceny aktiv odrážet kalkulace ve výši 0,25 až 0,5 procentního zvýšení. Avšak nezoufejme v úvodu roku. Na začátku loňského roku podlehly výnosy z amerických 10letých státních dluhopisů mnohem silnějšímu výprodeji a nakonec se karta obrátila.

Graf:Výnosy 10letých americkcýh státních dluhopisů

Zdroj: Reuters

Dnešek bude důležitý hlavně pro měnový pár USD/JPY, který se obchoduje u 18měsíční hodnoty podpory 116.00 – 115.50.

Na závěr je nutno dodat, že z aktuální situace těží americký akciový trh, který však zatím nemá vyhráno, a hlavně komoditní měny jako AUD, CAD a NZD.

Autor článku: Michala Moravcová, analytik Bossa


Nejnovější analýzy