Co čekat od dnešního zasedání ECB? Analýza EUR/USD

Euro se před dnešním zasedáním Evropské centrální banky obchoduje proti americkému dolaru na 3 měsíčních minimech 1,0969. Od Evropské centrální banky se dnes nečekají žádné změny v nastavení měnových podmínek, proto se pozornost investorů obrací hlavně na tiskovou konferenci, která začíná v 14:30. V tuto dobu začíná i náš chat s analytikem na www.bossainfo.cz, kde se může ptát na vše, co vás zajímá ohledně forexu.

Klíčová otázka na dnešní tiskové konferenci bude, zda ECB plánuje prodloužit program kvantitativního uvolňování za březen 2017. Jednou z forem prodloužení by mohlo být postupné snižování objemu QE například o 10 mld. eur měsíčně od března 2017, kdy je zatím oficiálně naplánován konec programu QE. Tato varianta je realistická v případě, kdyby se centrální banka rozhodla pro postupné ukončování programu QE. Samozřejmě ve hře je i ostřejší verze, podle níž by centrální banka jednoduše v březnu učinila poslední nákup aktiv za 80 mld. eur a od dubna by přestala být aktivním účastníkem trhu dluhopisů. Tento způsob ukončení programu QE by se mohl silněji projevit na dluhopisovém trhu, z něhož by najednou odešel velký kupec.

Klíč k těmto otázkám budeme dnes hledat ve slovech Maria Draghiho. Pokud bude Draghi zdůrazňovat potřebu více stimulů, pak lze čekat na euru ztráty a potenciální pokles k 1,09 proti USD (viz graf níže). Naopak když bude Mario Draghi optimistický ohledně ekonomiky a inflace eurozóny, pak by mohlo euro posílit proti USD na 1,11.

Americký dolar v noci nezareagoval na třetí velkou televizní prezidentskou debatu mezi Hillary Clintonovu a Donaldem Trumpem. Podle průzkumu má Clintonová 9procentní náskok před Trumpem. Na Debatu však reagovalo mexické peso, které vystoupalo proti USD nejvýše od 8. září. Mexické peso reaguje velmi citlivě na americké prezidentské volby a Donald Trump pro něj představuje hrozbu.

Kanadský dolar včera klesl, když kanadská centrální banka po zasedání uvedla, že zvažuje zvýšit měnové stimuly, aby podpořila ekonomiku, kterou trápí pokles ceny ropy. Banka uvedla, že předpovědi ohledně exportu se zhoršují a slabší vývoz by mohl ubrat z HDP až 0,6 procenta do roku 2018. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy