Co čekat od dnešního zasedání ECB?

Očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) dnes udělá další kroky směrem k uvolněnější měnové politice, jsou velká. Všichni vědí, že banka potřebuje výrazněji podpořit inflaci, která se opět propadá do mínusu a křehkou ekonomiku, jejíž opatrný hospodářský růst mohou ohrozit globální turbulence. Před dnešním zasedáním centrální banky se zvýšila 5letá inflační očekávání v naději, že ECB přistoupí k opatřením, která do budoucna zabezpečí růst inflace. Z grafu je rovněž vidět dynamický pokles inflačních očekávání po prosincovém zasedání ECB, kdy trhy čekaly navýšení objemu QE, avšak ECB je v tomto směru zklamala.

Graf: 5letá inflační očekávání

Zdroj: Reuters

Problémem je, že analytici a investoři začínají pomalu přestávat věřit v účinnost měnové politiky ECB. 5letá inflační očekávání kontinuálně klesají a inflace podle grafu nedosáhne cílové hodnoty 2 procent ani za 5 let. Navíc stále více se mluví o negativních účincích negativní depozitní úrokové sazby na křehký evropský bankovní sektor. Mínusové sazby jsou pro komerční banky jakousi dodatečnou daní z držení likvidity, kterou banky nejsou schopny dále přesunout na zákazníky. Z tohoto důvodu evropský bankovní akciový index EuroStoxx 600 klesl za poslední rok o 26 procent.

Obecný konsenzus počítá se snížením depozitní úrokové sazby o 0,1 procenta hlouběji do mínusu. Snížení sazby by rozšířilo potenciální portfolio státních dluhopisů, které může ECB v rámci programu nakupovat. Podle pravidel programu QE nemůže centrální banka nakupovat státní dluhopisy s  nižším výnosem než depozitní úroková sazba. Depozitní úroková sazba byla prvně snížená pod nulu v červnu 2014 a aktuálně je 0,3 procenta pod nulou. Podle agentury Reuters, která udělala průzkum mezi ekonomy a tradery na peněžním trhu, téměř 70 procent dotázaných očekává zvýšení měsíčního objemu nákupu aktiv o 10 miliard eur na celkovou měsíční hodnotu 70 miliard eur.

Graf: První část grafu ukazuje pravděpodobnost zvýšení objemu programu QE na základě výsledků průzkumů, druhý graf zobrazuje očekávané zvýšení objemu QE. Průzkum dělá agentura Reuters od úvodu letošního roku. Refi poll je průzkum mezi tradery na peněžním trhu a pre meet, snap polls znamenají průzkum mezi ekonomy.

Graf: Průzkum agentury Reuters, co čekají tradeři a ekonomové od dnešního zasedání ECB

Zdroj: Reuters

Když ECB dnes navýší stávající objem QE alespoň o 10 miliard eur, lze čekat pokles eura a posílení akciového trhu. Avšak dlouhodobější růst evropského akciového trhu by potřeboval povzbudit lepšími zisky firem v rámci firemních výsledků. Pokud ECB nenavýší stávající objem QE alespoň o tuto částku, pak bude euro posilovat. Investoři se dívají optimističtěji na navýšení objemu QE než na další snížení úrokových sazeb hlouběji do mínusu, které ukrajují z bankovních zisků a dělají je tak zranitelnějšími. Jedním ze způsobů jak částečně ulehčit bankám v prostředí negativních depozitních sazeb, je aplikace různých sazeb na jednotlivé druhy kapitálových rezerv (různé TIER).


Nejnovější analýzy