Co čekat od čtvrtečního zasedání ECB?

Téměř všichni ekonomové dotázaní agenturou Bloomberg očekávají, že evropský program kvantitativního uvolňování (QE) bude zítra prodloužen za březen 2017 v průměru o 6 měsíců s tím, že ECB bude dále nakupovat stávající objem aktiv v hodnotě 80 miliard eur měsíčně. Jakékoliv menší číslo nebo kratší časový horizont by mohl způsobit, že se zopakuje situace z loňska, kdy eurodolar po prosincovém zasedání (3.12.2015) posílil o 2,25 procenta.

Před rokem se čekalo, že ECB na svém zasedání sníží úrokové sazby, prodlouží a zvýší objem program QE. Ve výsledku banka snížila depozitní sazbu o 10 bazických bodů a prodloužila program QE. Nicméně jeho objem nenavýšila, což vedlo ke zklamání a posílení jednotné evropské měny. Pokud Mario Draghi chce, aby se scénář z loňského prosince nezopakoval, bude muset pečlivě vážit svá slova a promyslet strategii. Komunikace s finančním trhem není jednoduchá zejména v situaci, kdy banka potřebuje sdělit jinou informaci, než je finančníky očekávaná. Investoři mnohdy nechtějí přijmout to, co banka říká, což se potkává s turbulencemi na finančním trhu. Očekávání investorů jsou pro zítřejší zasedání banky celkem jasná. Prodloužit program QE minimálně o 6 měsíců v plné výši.

Řada je na ECB, zda tato očekávání naplní a pokud ne, jak to vykomunikuje. Nicméně investorské zklamání může být spojeno s podobným posílením eura jako loni. Pokud se ECB rozhodne prodloužit program QE, bude muset upravit pravidla nákupu aktiv. Dosud nakoupila ECB aktiva v objemu 1,4 miliardy eura, do března naroste bilance celkově o 1,7 miliardy eur. Nicméně evropský finanční trh nenabízí tolik aktiv, aby mohl program fungovat dalších 9 (3+6) měsíců bez toho, aby banka nepozměnila aktuálně nastavené podmínky programu.

Úpravy mohou nastat v kapitálovém klíči, podle něhož ECB nakupuje státní dluhopisy na základě podílu národních centrálních bank na kapitálu ECB. Dále ECB momentálně nesmí nakoupit více jak 25 procent z jedné tranše a také méně než třetinu celkového dluhu od jednoho dlužníka. Výnosy dluhopisů musí být vyšší, než je depozitní úroková sazba -0,40 procenta. Rozhodnutí o uvolnění některých z těchto pravidel, potřebných pro prodloužení QE, nebude v bankovní radě jednoduché přijmout. Některé zdroje blízké ECB dokonce uvádějí, že bankovní rada se možná nedomluví a ponechá usnesení až na leden 2017.

Důvod pro prodloužení programu QE je spatřován ve stagnující inflaci a politických nástrahách, které by mohly zpomalit ekonomický růst. Prvním ohrožením je výsledek italského referenda, které svrhlo premiéra Maria Renziho, další hrozbou jsou volby ve Francii, Německu a Nizozemsku v příštím roce. Nicméně odpůrci expanzivní měnové politiky argumentují, že cílem ECB nemá být boj proti politické nejistotě, rostoucímu populismu a globální nejistotě. Nicméně na druhé straně argumentační roviny stojí ECB, která nechce ztratit svojí kredibilitu, chce ukázat, že může udělat cokoliv, aby dovedla inflaci k 2procentímu cíli. Ideálním stavem by mohlo být prodloužení programu QE, avšak postupné snižování měsíčních objemů nákupů.

Z grafu EUR/USD vidíme důležitost a sílu hodnoty podpory 1,05, která podržela hlavní měnový pár v posledních dvou letech 4krát. Pokud Mario Draghi zklame, nenaplní očekávání trhu, tedy neprodlouží program QE alespoň o 6 měsíců ve stávajícím objemu, pak se cena může vyhoupnout zpátky nad 1,08. Nicméně, pokud ECB překvapí s prodloužením programu o více než 6 měsíců ve stávajícím objemu, bude hodnota 1,05 vystavena silnému tlaku prodejců.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy