Co by znamenal Brexit pro britskou ekonomiku a sterling?

Zaujal nás průzkum, který provedla společnost Reuters mezi předními světovými bankami, o němž bychom se s vámi rádi podělili.  Reuters se dotazoval záměrně mimo britských devíti předních bank na potenciální dopad Brexitu (Británie vystoupí z Evropské unie) na britskou ekonomiku a britskou měnu. Analytici všech bank se jednomyslně shodli, že odtržení Velké Británie od Evropské unie bude mít na ostrovní hospodářství stejně jako domácí měnu „sterling“ negativní dopad.

Deutsche bank

Největší německá banka odhaduje, že Británii by to ročně stálo 1 procento HDP po dobu minimálně 2 až 3 let. Vyhlídky pro sterling jsou rovněž negativní. Aktuální prognóza Deutsche bank počítá s tím, že měnový pár GBP/USD klesne do konce roku 2019 na 1,15 a EUR/GBP posílí k úrovni 82,00. V případě Brexitu bankovní analytici čekají, že libra dosáhne těchto cílových úrovní mnohem dřív.

Societe Generalle

Francouzská banka kalkuluje s poklesem ročního HDP v rozmezí 0,5 – 1 procento. Tento stav může na ostrovech trvat až dekádu.

Morgan Stanley

Vyhlídky banky Morgan Stanley jsou pochmurné. Banka se domnívá, že výrazně klesnou investice i domácí spotřeba, což odkrojí v nejbližších letech (2016 a2017) z ročního HDP 1,3 procenta. Sterling klesne proti USD na hodnotu 1,39 a výkon britských akcií by mohl spadnout proti světovému akciovému „benchmarku“ o 20 procent.

Credit Suisse

Švýcarská banka očekává utažení finančních podmínek, pokles podnikatelské důvěry, snížení reálných příjmů a prvotní negativní šok pro HDP v rozmezí poklesu 1 až 2 procent. Banka předpokládá oslabení libry proti euru na 0,83 a proti USD až na 1,20.

Citi Bank

Růst HDP by se v nejbližších 3 letech mohl snížit o 1 až 1,5 procenta. Celkově by ekonomika tímto krokem mohla ztratit až 4 procenta. Sterling proti USD by podle banky pravděpodobně spadl o 15 až 20 procent ve srovnání s aktuálními hodnotami, na nichž se obchoduje.

UniCredit

Italská banka odhaduje celkový pokles HDP o 6 procent v rozmezí nejbližší dekády.

Goldman Sachs

Americká banka vidí v Brexitu potenciál oslabení efektivního kurzu sterlingu o 15 až 20 procent, což by v propočtu znamenalo snížení kurzu GBP/USD k hodnotě 1,15 až 1,20 a proti euru na 90 – 95 pencí.

Nomura

Zahraniční investoři nebudou ochotni financovat deficit běžného účtu, což ve výsledku povede k depreciaci libry o 15 až 20 procent.

JP Morgan

Banka koketuje s myšlenkou, že britská centrální banka by mohla být nucena dokonce snížit základní úrokovou sazbu.

A co si myslí o Brexitu ratingové agentury?

Moody‘s

Brexit bude pro hospodářství Británie v krátkodobém a potenciálně i v střednědobém horizontu negativní. V střednědobém horizontu bude pro království klíčové, jaké nové obchodní podmínky dokáže vyjednat s EU jakožto ne-člen unie. Kdy byl Brexit spojen i s politickou nestabilitou (další referendum Skotska o nezávislosti), bude agentura přehodnocovat úvěrové hodnocení země.

S&P

Tato ratingová agentura vidí jako největší hrozbu financování deficitu běžného účtu novými zahraničními zdroji. Ochota investorů půjčovat peníze Británii může po Brexitu a následné vyšší nejistotě a nestabilitě výrazně klesnout. V případě, že by bylo výsledkem Brexitu i vyloučení sterlingu z koše rezervních měn, přehodnotila by agentura aktuální rating země na úroveň AAA.

Fitch

Tato agentura spojuje Brexit s potenciálním oživení otázky nezávislosti Skotska a následným dalším referendem, čímž by se narušila poltická stabilita a jistota země.

Všechny banky se téměř shodují, že libra by po odtržení Británie od Evropské unie mohla oslabit o 15 až 20 procent proti USD. 


Nejnovější analýzy