Členka britské centrální banky hlasovala za zvýšení sazeb, libra posílila

Britská centrální banka (BoE) dnes ponechala úrokové sazby beze změny na rekordním dně. Avšak jedna členka bankovní rady nečekaně hlasovala za zvýšení úrokových sazeb a někteří další členové vyjádřili názor, že mnoho nezbývá, aby ji následovali. Kristin Forbesová, které v červnu končí hlasovací mandát v bankovní radě, hlasovala jako jediná pro zvýšení hlavní úrokové sazby na hodnotu 0,5 procenta.

Ostatních osm členů rady hlasovalo za ponechání sazby na současné úrovni 0,25 procenta a naznačili, že bezprostředně není třeba spěchat v utahování měnových podmínek. Finanční trh byl překvapen nečekaným rozhodnutím Forbesové zvýšit sazby. Většina ekonomů má za to, že BoE s ohledem na nejistotu kolem brexitu ponechá úrokové sazby beze změny nejméně do roku 2019. Dnešní hlasování však ukázalo, že někteří členové bankovní rady se mohou leknout rostoucí inflace, kterou nastartoval propad libry a začít se ohlížet po vyšších úrokových sazbách.

Britskou libru dnes nakoply zprávy z britské centrální banky a posílila proti americkému dolaru. Stále se pohybuje v klesajícím trendovém kanálu, proto je brzo pro býky k radosti. Důležitá bude reakce GBP/USD na horní hranu kanálu. Pokud by se dostala nad ní, můžeme spekulovat na vytvoření formace 3jitého dna a test „neckline“ (silné rezistence) 1,2700.

Akcie na Wall Street nezastavilo včera v růstu ani rozhodnutí americké centrální banky (Fed) zvýšit úrokové sazby. Fed včera zvýšil hlavní sazbu o čtvrt procentního bodu na rozmezí 0,75 až 1,00 procenta, aby tak reflektoval silný trh práce a zotavení inflace. Indexy včera zakončily v černých číslech a dnes rovněž otevírají v pozitivním teritoriu. Kladnou zprávou pro akciové investory bylo, že americká centrální banka nemá v úmyslu zrychlovat avizované tempo utahování měnové politiky.

Naopak to, co je pozitivní pro akcie, je negativní pro USD. Americký dolar oslabil ekonomický výhled, v němž centrální banka v příštím roce zvýší sazby třikrát. Dolaroví býci doufali, že by se tempo utahování měnových podmínek v USA mohlo v roce 2018 zrychlit. Index Nasdaq dosáhl včera nového historického maxima.

Vítězství Marka Rutteho v Nizozemsku povzbudilo nejen euro, ale i evropský akciový trh, který dnes po otevření vyskočil na 15měsíční maximum. Index amsterdamské burzy (AEX) rostl o 0,8 procenta na více než devítileté maximum, zatímco německý DAX a francouzský CAC 40 dosáhly nejvyšších úrovní zhruba od poloviny roku 2015.

Euro posiluje nejen v reakci na výsledky nizozemských voleb, ale i díky vyšší inflaci v eurozóně, která by mohla přinutit ECB dříve začít zvyšovat úrokové sazby.  Zpřesněné údaje dnes potvrdily předběžný odhad meziročního růstu spotřebitelských cen (index CPI) v eurozóně v únoru tempem 2,0 procenta. Celková inflace se tak po letech vrátila těsně nad cíl Evropské centrální banky. V lednu ceny v bloku jednotné měny meziročně rostly o 1,8 procenta. Meziroční jádrová inflace, která vylučuje ceny energií a nezpracovaných potravin, dosáhla v únoru 0,9 procenta stejně jako v lednu.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy