Čínsko-americké obchodní vztahy se výrazně zhoršily

Je to oficiální, Spojené státy americké uvalily cla na 1300 čínských výrobků v hodnotě 50 miliard dolarů. Především se USA odvolávají na opakované krádeže amerického duševního vlastnictví. Seznam čínských výrobků byl zveřejněn v úterý a je zaměřen především na technologicky vyspělé produkty. Mezi vybrané výrobky patří například televize, baterie, motocykly, výrobky zdravotnického a leteckého průmyslu atd.

Zavedení tarifů přišlo poté, co Čína zveřejnila cla na dovoz amerických výrobků ve výši 3 miliard dolarů. A to na vybrané zboží ve výši 15-25%. Především by se mělo jednat o víno, ovoce, maso, ořechy, atd. Především vepřové maso je dováženo z USA ve velkých objemech, ale i u ostatních výrobků ucítí čínští spotřebitelé znatelné zdražení. Opatření přišlo v reakci na zavedení cel na dovoz hliníku a oceli do USA. Především pak proto, že Čína jako jeden z mála nedostala dočasnou výjimku na zavedené cla. Čína přitom může a pravděpodobně i uvalí cla na letadla Boeing nebo sójové boby. Šlo by o cla, která by USA citelně pocítily, jelikož by šlo o výrazný zásah do americké ekonomiky.

Úterý 4.4. (Aktualizováno 14:00)

Čína dnes ráno oznámila nový seznam produktů, na které plánuje zavést cla hodnotě 50 miliard dolarů. Zcela jistě se jedná o odpověď Číny na včerejší zveřejnění seznamu výrobků, na které budou zavedena cla ve výši 25% ze strany USA. Jak se očekávalo, seznam obsahuje sóju i letadla a dalších dohromady 106 výrobků. Podrobnosti ohledně nových cel stále přicházejí, jelikož v Číně nyní probíhá meeting zaměřen na obchod s USA. Jak se však zatím ukazuje, v obchodní válce nikdo nevyhraje, jelikož nikdo nechce přijít o své zisky. Následujících několik dní bude velmi nervózních a odrazí se to do vývoje finančních trhů. V reakci na zveřejnění zprávy ohledně plánovaných tarifů z Číny začaly akciové indexy strmě padat a pokračují v korekci ze začátku týdne. Ty následovala i ropa, která pokračuje v korekci. Ideální prostředí pro býky se však objevuje na trzích s drahými kovy, nebo tradičně bezpečném přístavu japonském jenu. Tomu nervózní politická situace vyhovuje a na páru s americkým dolarem opět posiluje.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa 

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti