Čínsko-americké obchodní vztahy se výrazně zhoršily

Je to oficiální, Spojené státy americké uvalily cla na 1300 čínských výrobků v hodnotě 50 miliard dolarů. Především se USA odvolávají na opakované krádeže amerického duševního vlastnictví. Seznam čínských výrobků byl zveřejněn v úterý a je zaměřen především na technologicky vyspělé produkty. Mezi vybrané výrobky patří například televize, baterie, motocykly, výrobky zdravotnického a leteckého průmyslu atd.

Zavedení tarifů přišlo poté, co Čína zveřejnila cla na dovoz amerických výrobků ve výši 3 miliard dolarů. A to na vybrané zboží ve výši 15-25%. Především by se mělo jednat o víno, ovoce, maso, ořechy, atd. Především vepřové maso je dováženo z USA ve velkých objemech, ale i u ostatních výrobků ucítí čínští spotřebitelé znatelné zdražení. Opatření přišlo v reakci na zavedení cel na dovoz hliníku a oceli do USA. Především pak proto, že Čína jako jeden z mála nedostala dočasnou výjimku na zavedené cla. Čína přitom může a pravděpodobně i uvalí cla na letadla Boeing nebo sójové boby. Šlo by o cla, která by USA citelně pocítily, jelikož by šlo o výrazný zásah do americké ekonomiky.

Úterý 4.4. (Aktualizováno 14:00)

Čína dnes ráno oznámila nový seznam produktů, na které plánuje zavést cla hodnotě 50 miliard dolarů. Zcela jistě se jedná o odpověď Číny na včerejší zveřejnění seznamu výrobků, na které budou zavedena cla ve výši 25% ze strany USA. Jak se očekávalo, seznam obsahuje sóju i letadla a dalších dohromady 106 výrobků. Podrobnosti ohledně nových cel stále přicházejí, jelikož v Číně nyní probíhá meeting zaměřen na obchod s USA. Jak se však zatím ukazuje, v obchodní válce nikdo nevyhraje, jelikož nikdo nechce přijít o své zisky. Následujících několik dní bude velmi nervózních a odrazí se to do vývoje finančních trhů. V reakci na zveřejnění zprávy ohledně plánovaných tarifů z Číny začaly akciové indexy strmě padat a pokračují v korekci ze začátku týdne. Ty následovala i ropa, která pokračuje v korekci. Ideální prostředí pro býky se však objevuje na trzích s drahými kovy, nebo tradičně bezpečném přístavu japonském jenu. Tomu nervózní politická situace vyhovuje a na páru s americkým dolarem opět posiluje.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa 

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti