Čína plánuje snížení objemu nákupu dluhopisů.

Středeční seance nenabídla žádné významné fundamenty a trhy byly i v takovém očekávání. Právě relativně klidnou seanci vylekala Čína. Odkud přišla zpráva, že zástupci Číny uvažují nad snížením objemu nákupu dluhopisů. Jednalo se pouze i citaci nejmenovaného zdroje, zprávu však citovala zpravodajská agentura Bloomberg. Na zprávu reagoval negativně především dolar, který ihned ztrácel na většině měnových párů. Pár EURUSD v odpolední seanci posiloval zpět na úroveň 1,20. Silnější euro dostalo pod lehce prodejní tlak německy akciový index DAX, který se dostal zpět pod hranici 13 300 eur. Další nečekaná zpráva, tentokrát spíše spekulace, ohledně vystoupení Kanady a Mexika z NAFTA. Kanadský dolar reagoval oslabením a nyní se již drží nad úrovní 1,25 USDCAD. Včerejší zásoby ropy klesly o téměř 5 milionů barelů, zatímco zásoby benzinu rostly více, než se očekávalo. Ropa se však většinu včerejší seance pohybovala pouze v konsolidačním pásmu, bez výraznější reakce na zprávy.

Dnes byly v 1:30 ráno v Austrálii zveřejněny výsledky z maloobchodních tržeb, které rostly o 1,2% což bylo výraznější jak očekávaný růst o 0,4%. Australský dolar na to reagoval posílením a navázal tak na dosavadní rostoucí trend. V 14:30 očekáváme výsledky amerického PPI a v 21:30 je na programu projev Williama Dudleyho v americké centrální bance FED. U ani jednoho z výše uvedených fundamentů neočekáváme však výraznější pohyb trhem.

Zatím nejvýrazněji tento týden posiluje měnový pár USDJPY. Japonský jen posiluje podpořen spekulacemi o snížení objemu nákupů dluhopisů a včerejším slábnoucím dolarem. Do zítřka, kdy nás čekají nové výsledky z USA, by měla dnešní seance proběhnout v klidu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti