Čína, největší držitel amerických dluhopisů, začala prodávat tato aktiva

Čína patří mezi největší světové držitele amerických státních dluhopisů neboli amerického státního dluhu. Mnohdy se spekulovalo o tom, co se stane, když Peking začne prodávat americké státní dluhopisy. Kdo je koupí, a zda bude tržní poptávka dostatečně velká, aby pokryla čínskou nabídku amerických státních bondů.

To, čeho jsme se mnozí tak báli, se nyní stává skutečností a můžeme to sledovat na vlastní oči. Objem amerických státních dluhopisů v rukou druhé největší ekonomiky světa klesl nejníže za poslední 3 roky. Proč se rozhodl Peking prodávat americká aktiva? Důvodem je ochrana vlastní měny (juanu) před depreciací. Každá protekce něco stojí, v tomto případě je Čína nucena zbavovat se zahraničních rezerv. Jinými slovy prodává americké státní dluhopisy a za americké dolary nakupuje čínskou měnu.

Čína se zbavila v průběhu července amerických státních bondů s různou splatností v hodnotě 22 miliard USD. Toto číslo představuje největší měsíční pokles zahraničních rezerv od roku 2013.  Celkově se pak zahraniční rezervy propadly na hodnoty dosažené naposledy v roce 2012. Kdo koupil tato aktiva?

Mezi předními zájemci najdeme například Japonsko, druhého největšího zahraničního držitele amerického dluhu. Tokio koupilo bondy v hodnotě 6,9 miliardy USD, čímž vzrostl objem celkových amerických dluhopisů v jeho portfoliu na 1,15 bilionu USD.

Z grafu níže vidíme, že vývoj čínských zahraničních rezerv od roku 2014, kdy dosáhly vrcholu 4 biliónů USD, kontinuálně klesá. Za poslední 2 roky se snížily o 20 procent na 3,2 bilionu dolarů. Stejně tak i čínský juan (na grafu fialově) proti americkému dolaru v tomto období oslabil z hodnoty 6,05 na 6,66, což je pokles o 10 procent.

Graf: Srovnání vývoje čínských zahraničních rezerv (fialově) a měnového kurzu juanu (žlutě)

Tabulka: Přehled držitelů amerických státních dluhopisů

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy