Čína chystá sankce na Spojené státy

Čína se chystá reagovat na probíhající obchodní válku a vyčkávání amerického prezidenta na rozhodnutí o případném uvalení dovozních cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů. Konkrétně chce Čína požádat WTO (Světová obchodní organizace) o schválení uvalení sankcí na USA. Čína se může ocitnout v problémech, jelikož eskalace obchodních válek mezi dvěma největšími ekonomikami se začíná přiostřovat poté, co Trump řekl, že je připraven uvalit další cla na objem zboží 267 mld. dolarů.

Již minulý týden si stěžovala americká společnost Apple, že další navrhovaná cla zasáhnou širší škálu jejich produktů a lze očekávat růst cen zboží. Donald Trump na twitteru společnosti veřejně nabídl přesun továren a výroby do Spojených států, čímž by se vyhnuly jejich produkty dovozním clům. To se zdá sice více jak nepravděpodobné, nicméně jedná se o další americkou společnost, která veřejně vyjádřila své obavy z další eskalace obchodních válek. Další celní opatření již pravděpodobně postihnout širší škálu amerických firem, které mají své továrny v Číně a jako první, kdo ucítí rány z obchodních válek, budou američtí spotřebitelé vinou růstu cen dováženého zboží.

Čína může reagovat na americká cla několika způsoby, včetně devalvace čínského juanu, pozastavení nákupů amerických dluhopisů, omezení přístupu amerických společností na čínský trh, apod. To jsou pouze teoretické možnosti, které by zafungovaly, ovšem na druhou stranu ještě více přilily olej do ohně obchodních válek a naštvaly by americké prezidenta. Nyní Čína plánuje požádat WTO i povolení k uvalení sankcí na USA. Chce tak učinit na zvláštním zasedání WTO 21. září.

Trump již dříve pohrozil, že chce opustit WTO, pokud nedojde k rozsáhlé reformě organizace. Několikrát upozornil, že se k USA nechová férově a nevidí důvod dále v ní setrvávat. Čína spolu s EU a dalšími zeměmi podala stížnost kvůli dovozním clům USA. USA již také podaly stížnost u WTO kvůli recipročním opatřením Číny. Světové obchodní organizaci se množí ve schránce stížnosti kvůli válce, kterou rozpoutaly Spojené státy a zatím nehodlají ustupovat. Jako další je na programu rozhodnutí o uvalení cel na zboží o objemu 200 mld. dolarů, které může Trump postupně dávkovat po menších částech a prodloužit tak obchodní spory.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti