Čím dnes Fed může a nemůže překvapit?

Finanční trhy tento týden alespoň na chvíli přesunuly svojí pozornost od prezidenta Donalda Trumpa a upírají zrak na dnešní výsledek zasedání bankovní rady (FOMC). Americká centrální banka (Fed) dnes v 19:00 zveřejní výši základní úrokové sazby. Ta by podle očekávání trhu měla stoupnout o 25 bazických bodů a dostat se do rozmezí 0,75 – 1,00 procenta. Vzhledem k tomu, že tento krok je ve velké míře trhy očekáván, je tedy již započten v cenách aktiv. Finanční trhy by ve výsledku neměly výrazně reagovat na rozhodnutí, která potvrdí jejich očekávání.

Nicméně stále jsou ve hře další informace, které je potřeba sledovat a které mohou večer rozproudit život nejen na americkém dolaru. V případě, kdy Fed nezvýší úrokové sazby, bude dolar vystaven palbě medvědů a pravděpodobně ho nemine silný výprodej. Naopak americké akciové trhy by letěly směrem na sever. Opačnou situaci můžeme večer zažít, když Fed zvýší sazby ne o očekávaných 25 bazických bodů (0,25 procenta), ale o 0,5 procenta. Takovéto nečekané rozhodnutí bankovní rady by podle všeho způsobilo raketový nárůst ceny USD a naopak akcie by mohly klesnout. Nicméně jinak mohou reagovat finanční tituly, pro které je růst úrokových sazeb pozitivní.

Vaší pozornosti by neměl uniknout tzv. „dot chart“ neboli puntíkový graf. V obsahu tohoto grafu leží největší potenciál večerní cenové volatility. Ačkoliv z historie víme, že Fed ne vždy naplní svoje projekce, souhrnný graf ekonomických očekávání bankovní rady je nejvýznamnější informací pro finanční trhy a nabízí nejkomplexnější pohled do myšlení Fedu a jeho představách o budoucím vývoji americké ekonomiky. V ekonomické projekci bychom měli sledovat, zda se změnil výhled Fedu pro HDP a inflace v letošním i příštím roce. Pokud vyhlídky alespoň pro jeden z makroekonomických ukazatelů stoupnou, pak bude dolar sílit. Naopak pokles výhledu pro inflaci nebo HDP ve srovnání s prosincovou prognózou bude mít negativní vliv na americký dolar.

Nejvýznamnější informaci, kterou nabízí puntíkový graf, jsou projekce úrokových sazeb, tedy na jaké úrovni vidí jednotliví členové bankovní rady (hlasující i nehlasující) úrokové sazby v letošním a příštím roce. Pokud dnešní prognóza potvrdí medián projekcí na úrovni třech zvýšení v letošním roce, pak bude tato informace mírně pozitivní pro USD. Naopak 4 a více zvýšení budou pro USD super pozitivní a 2 a méně zvýšení mohou mít negativní dopad na cenu amerického dolaru.

Prohlášení Fedu

Každé jedno slovo zápisu, které shrnuje dvoudenní zasedání americké centrální banky je vždy pečlivě analyzováno. Nicméně vzhledem k tomu, že dnes po zasedání bankovní rady následuje v 19:30 i tisková konference, na které promluví Janet Yellenová, může být větší pozornost věnována živému vystoupení šéfky Fedu než samotnému zápisu. Jako vždy bude investory nejvíce zajímat, jak je centrální banka spokojená s vývojem americké ekonomiky, co očekává do budoucna, a jak tomu přizpůsobí měnovou politiku. Klíčový je pohled Fedu na inflaci a trh práce, jakožto cíle, kterým primárně přizpůsobuje měnové podmínky.

Měnový index amerického dolaru se zastavil před rezistencí 102,076 bodu a rovněž opustil rostoucí trendový kanál. Dal šanci vzniknout levému ramenu formace hlava ramena. Pokud se dnes nepodaří měnovému indexu dostat nad maxima ze začátku března a překonat rezistenci 102,076 bodu, pak budou vyhlídky pro americký dolar velmi pochmurné. Možnost oslabení USD naznačuje i dnešní analýza USD/CAD.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy