CFTC report ukazuje na důvěru investorů v euro a sterling

Saúdská Arábie a Rusko se domluvily na prodloužení období, po nějž budou dodržovat nižší limity těžby. Dohoda producentů ropy z loňského prosince původně platila jenom do června letošního roku, avšak o víkendu byla prodloužena do března 2018. Cena ropy okamžitě reagovala na tyto zprávy růstem a dnes posílila o 2 procenta. V závěsu nezůstaly ani komoditní měny. Kanadský dolar vyšplhal na 2týdenní maxima proti USD (1,3609) a australský dolar vymazal část ztrát z předchozího týdne.

Americký dolar začíná obchodní týden neúspěchem. Nedaří se mu růst ani v prostředí lepších makroekonomických dat. Zájem investorů klesá po víkendových zprávách o severokorejských jaderných testech, které by vyprovokovat reakci Donalda Trumpa.

Britská libra dnes snažila atakovat kulaté číslo 1,3000 proti americkému dolaru, které se jí nakonec nepovedlo zdolat. Data COT (Commitment of Traders report) od CFTC (Commodity Futures Trading Commision), jež bývají zveřejněna v pátek v 21:30 (15:30 EST) ukazují na dynamický pokles prodejních spekulativních pozic na libře v posledních dvou týdnech. Ve srovnání s letošním březnem, kdy objem otevřených prodejních kontraktů na libře přesahoval 100 000 kontraktů, klesl jejich počet předchozí týden na polovinu, což signalizuje odchod medvědů z britských ostrovů, kteří byli živeni událostmi kolem brexitu.

Poslední předvolební průzkumy potvrzují silnou pozici Konzervativců v červnových parlamentních volbách (8.6.2017) se ziskem 48 procent hlasů a vysokým náskokem před Labouristy s 30 procenty hlasů.


Graf: Vývoj spekulativních pozic na libře (CFTC)

Zdroj: investing.com
 

CFTC report v pátek přinesl zajímavé informace také o vývoji otevřených pozic na euru. Počet investorů nakupujících euro futures kontrakty překonal prodejce prvně od května 2014. Euro si tak po dvou letech opět získává investorskou důvěru.
 

Graf: Vývoj spekulativních pozic na euru (COT)

Zdroj: investing.com
 

Britská libra konsoliduje v obdélníkové formaci před týdnem nabitým makroekonomickými daty.  Zítra v 10:30 budou zveřejněná data inflace, následně pak maloobchodní prodeje a informace z trhu práce. Podle pravidel technické analýzy si musíme počkat na směr proražení konsolidačního obdélníku, což naznačí další možný vývoj sterlingu. Pro býky je důležité, aby se sterling držel nad podporou 1,2866.


 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy