Černá labuť roku 2017 – trh dluhopisů?

Pojem černá labuť jako ekonomický termín použil prvně Nassim Taleb, který takto označil nepředvídatelné jevy a události s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti. Vzhledem k tomu, že černé labutě jsou těžce předvídatelné, jen zřídka jsou součástí tržních predikcí. Je proto málo pravděpodobné, že by se nám podařilo černou labuť příštího roku predikovat. Nicméně rádi bychom se věnovali dluhopisovému trhu, který by mohl projít v příštím roce většími změnami. Kromě toho nás mohou čekat další tržní novinky. Například 10. výročí finanční krize, oživení inflace a pravděpodobně se dočkáme i prvních fiskálních stimulů, když už centrální banky vyšpikovaly své bilance na maximum. Shrneme-li si rok 2016, tak mezi černé labutě můžeme zařadit brexit.

Zásadní změnou bude pravděpodobný konec 35letého býčího amerického dluhopisového trhu, který byl doprovázen poklesem výnosů ze státních dluhopisů. Graf níže zobrazuje výnosy z 10letých amerických státních dluhopisů a jejich pohyb v klesajícím kanálu, který by mohl být v příštím roce překonán. Stoupání výnosů by mohlo souviset s plánovaným pokračováním zvyšování úrokových sazeb a oživením inflace. Výnosy z dluhopisů a ceny dluhopisů se vyvíjejí inverzně.

Graf: Vývoj výnosů z amerických 10letých státních dluhopisů

Zdroj: Reuters

Graf: Vývoj inflace v USA, eurozóně, Japonsku, Británii versus cílová hodnota 2 procenta; roční %změna indexu CPI

Zdroj: Bloomberg

Pokud by nás tedy čekal rok, v němž prorazí výnosy klesající kanál, měl by být jejich růst spojený s poklesem ceny. Další graf níže ukazuje na masivní přesun kapitálu (3 bilióny amerických dolarů) z dluhopisového do akciového trhu po amerických prezidentských volbách. Ve výsledku posílil americký akciový index S&P 500 o 5,8 procenta od prezidentských voleb a celkově si za letošní rok připisuje zisk přes 10 procent. Po silném růstu akciových titulů z předchozích dvou měsíců se objevují otázky, zda nečeká akciový trh v příštím roce propad.

Korekci očekáváme, ta je součástí každého růstového pohybu, avšak růstový trend by měl být podpořen fiskální politikou prezidenta Donalda Trumpa, jehož daňové úlevy pravděpodobně vrátí zpátky do země americký kapitál, který by mohl být dalším zdrojem akciového růstu.

Graf: Modrá linie – tržní kapitalizace globálního akciového trhu v bilionech USD, červená linie – globální trh dluhopisů v bilionech USD

Zdroj: Bloomberg

Nicméně rostoucí výnosy dluhopisů a zároveň jejich klesající ceny indikují, že investoři jsou aktuálně komfortní s globální ekonomickou situací, netíží je strach, čemuž odpovídají i nízké hodnoty indexu volatility VIX. Výnosy z amerických dluhopisů však rostou mnohem rychleji než evropské nebo japonské, a to jednak kvůli vyšší inflaci, a jednak díky pozitivnímu prospektu stoupajících úrokových sazeb v USA. Pokud bude tento úrokový rozdíl přetrvávat, bude dále zdrojem posilování amerického dolaru.

Graf: Rozdíl mezi výnosy 10letými americkými, japonskými a německými státními dluhopisy a vývoj měnového indexu amerického dolaru

Zdroj: Reuters

Silnější americký dolar a vyšší úroky v USA vedou k položení otázky, jak si poradí rozvíjející se ekonomiky, které mají část dluhu denominován v amerických dolarech. Splátky v USD budou dražší. Naštěstí graf níže ukazuje, že rozvíjející se ekonomiky nebyly chamtivé a nadměrně nevyužily dlouhé období nulových úrokových sazeb v USA k nárůstu zadlužení. K úrovním z roku 2001, 2002 mají naštěstí daleko. Na druhé straně silný dolar oslabí jejich měny a podpoří export, takže dražší dolar má i své kladné stránky.

Graf: Zahraniční dluh vybraných rozvíjejících se ekonomik

Zdroj: snbchf.com

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy