Centrální banky se mění z holubů na jestřáby

Britská libra včera po zasedání centrální banky posílila, když tři z osmi hlasujících členů bankovní rady nečekaně zvedli ruce pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Aktuálně je hlavní úroková sazba na úrovni 0,25 procenta. Ekonomové oslovení Reuters očekávali, že pouze jedna členka bankovní rady, a to Kristin Forbes, jejíž mandát vyprší na konci června, bude prosazovat zvýšení sazeb. Pro zvýšení sazeb hlasovali také Ian McCafferty a Michael Saunders. Nakonec zvítězili argumenty pro ponechání sazeb na stávající úrovni. Ty zdůrazňovali zpomalení ekonomického růstu v prvním letošním čtvrtletí a politickou nejistotu po parlamentních volbách.  Větší počet členů hlasujících za růst sazeb zvyšuje pravděpodobnost, že banka k tomuto kroku přistoupí v brzké době, a to i navzdory zpomalujícímu ekonomickému růstu. Vyšší sazby vyžaduje rostoucí inflace, která v květnu vystoupala na 2,9 procenta v meziročním srovnání. Na rozdíl od libry, britský akciový index po těchto zprávách oslabil.

Jestřábí signály vyslala tento týden i kanadská centrální banka. Náměstek guvernéra Carolyn Wilkins v úterý uvedl, že ekonomický růst v prvním čtvrtletí byl velmi dobrý a banka by měla zvážit, zda jsou stále potřebné aktuálně nízké úrokové sazby.

Japonská centrální banka dnes ponechala měnovou politiku beze změny. Kladně ohodnotila situaci na domácím spotřebitelském trhu a také vidí růžově oživení růstu globální ekonomiky. Guvernér Haruhiko Kuroda ujistil trhy, že japonská centrální banka nemá na spěch v utahování měnových podmínek jako americká centrální banka.

Australský dolar v noci posílil o na hodnotu 0,7596 proti americkému dolaru, když data z trhu práce ukázala, že v Austrálii pracuje o 42 500 lidí více a míra nezaměstnanosti klesla na 5,5 procenta.

Řecko může čerpat další část úvěru z třetího záchranného programu v hodnotě 8,5 miliardy eur, shodli se na tom ministři financí zemí eurozóny, na němž se bude podílet i mezinárodní měnový fond. Přesná výše jeho spoluúčasti zatím není známa. Euroskupina je také připravena pomoci Řecku prodloužením doby splatnosti úvěrů nebo odpuštěním úroků.

Měnový pár NZD/USD na 4hodinovém grafu opustil rostoucí trendový kanál a otevírá si prostor k jihu. Podle pravidel technické analýzy se vrátil zpátky otestovat trendový kanál. Pokud pod ním zůstane, může být příští týden pro NZD negativní.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy