Býci na akciových trzích jsou opět zpět, probudili se i na ropě

Akciové indexy začaly týden v zelených číslech a pomalu likvidují ztráty z minulého týdne. Německý akciový index DAX dokázal umazat více jak polovinu ztrát. Americký dolar i přes ztráty z konce minulého týdne dokázal na některých párech během včerejší seance posilovat. Dále posiluje na několika z hlavních měnových párů. To i přesto, že na indexu americkém dolaru FUSD se drží v krátkodobé oblasti konsolidace z konce minulého týdne. Během včerejší seance byla zveřejněna data ISM pro sektor služeb v USA. Ty vykázaly za únor lehký růst z 53 na 54,5 bodů. Fundament byl však i přesto poměrně slabý a nedokázal výrazně ovlivnit vývoj na finančních trzích. Ropa včera dokázala výrazněji růst a také začala likvidovat své ztráty ze začátku týdne. To především díky zprávě o dalším poklesu zásob v úložně v Oklahomě, což naznačuje stabilní ekonomický růst podporující poptávku po ropě. Zpráva mimo jiné obsahovala odhady, že by produkce z břidlic měla v USA v příštích pěti letech dále růst a její podíl bude dále růst na úkor kartelu OPEC. Očekává se, že produkce ropy bude v roce 2023 růst o 2,7 milionů barelů denně. Dále ředitel IEA zmínil, že očekává v budoucnosti až zdvojnásobení vývozní kapacity v USA. Produkce rostla v roce 2017 o 670 barelů, jelikož těžaři zprovoznily dalších 200 vrtných plošin.

Dnes již brzy ráno v 1:30 měla zasedání australská centrální banka, kde měla rozhodnout o úrokové sazbě. Ta nakonec zůstala podle očekávání beze změny a ani na doprovodném komentáři nezazněly žádné nové informace. V 4:30 ráno byla zveřejněna data maloobchodních prodejů za únor. Ten rostl trochu pomaleji, než se očekávalo a to o 0,1%. Australský dolar zatím zůstává po zveřejnění dat relativně v klidu. Dnes v 13:30 bude mít projev pan Dudley za FED. V 16:00 budou ještě zveřejněna data PMI z Kanady. Dnešek bude tedy, co se týče fundamentů trochu slabší.

Trh S&P 500 začal po minulém týdnu opět trochu posilovat. Z technického hlediska nyní utvořil na trhu formaci symetrického trojúhelníku a zároveň reaguje dobře na úrovně fibonacciho posloupnosti. Nyní se trh připravuje spíše na průraz jedné z hran trojúhelníku a následný větší pohyb. Ale spojení úrovně fibonacciho a trendové linie také nemusí být špatným signálem pro vstup. Krátkodobě se dají uvažovat jak long tak short obchody.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti