Britské firmy přesouvají své investice mimo Británii

Britské společnosti se stejně jako další zahraniční společnosti začaly připravovat na možnost tvrdého brexitu a odklonily do Evropské unie investice ve výši 10 mld. dolarů. Se zjištěním přišla nová studie Londýnské školy ekonomie a to ve stejný den, kdy zveřejněná makrodata poukázala za čtvrtý kvartál na pokles investic v Británii o 3,7%. V nadcházejících dnech by se opět měli sejít vyjednavači EU a Británie, aby diskutovali o dalších krocích týkajících se vystoupení Británie z unijního bloku.

Brexit začíná tlačit nejen na zahraniční společnosti podnikající v Británii, ale podle nedávné studie také na britské společnosti. Konkrétně byly v posledních měsících britské společnosti nuceni zvýšit své investice v zemích Evropské unie, což má za následek významný pokles investic v Británii. Důvodem je především nejistota kolem formy, jakou Británie opustí Evropskou unii. Právě nejistota kolem brexitu způsobila odliv domácí kapitálu ve výši 10 mld. dolarů. Studie se zabývala především tím, jak volba opustit unijní blok ovlivnila tok investic z Británie. Bylo zjištěno, že brexit vedl k 12% růstu nových zahraničních investičních projektů v zemích EU realizovaných britskými společnostmi. Tyto investice by byly za normálních okolností uskutečněny na domácím trhu, a proto jsou ztrátou pro Británii.

Mezitím investice ze zemí Evropské unie v Británii klesly o 11%. Z toho pramení dodatečná ztráta ve výši 4,5 mld. dolarů, přičemž autoři studie připomínají, že ztráty se mohou výrazně prohloubit v případě tvrdého brexitu. Zároveň by se dalo spekulovat, že britské společnosti pouze přesouvají produkci do zemí EU kvůli obavám z růstu bariér v oblasti obchodu a migrace, což z Británie dělá méně atraktivní zemi pro podnikání. Investice v Británii začaly výrazně klesat koncem minulého roku s blížícím se odchodem Británie z unie, stanoveným na 29. března. Nedávné odmítnutí návrhu dohody s unií britským parlamentem situaci ještě více zhoršilo a za čtvrtý kvartál investice klesly mezikvartálně o 1,4%, meziročně pak o 3,7%. Soukromé investice v Británii klesly v roce 2018 všechny čtyři po sobě jdoucí kvartály. Odliv zahraničního a domácího kapitálu ze země není dobrou zprávou nejen pro domácí ekonomiku, ale také pro britskou libru a domácí akciový trh.

 

Graf: Růst investic v Británii od roku 2017 (Zdroj: Investing.com)

 

Ekonomická rizika pramenící z brexitu jsou mnohem větším problémem pro Británii, než pro unijní blok na druhé straně Lamanšského průlivu. Britské společnosti jsou tak nuceny investovat více v zemích EU, než v domácí ekonomice. Podle nedávného výroku Rain Newton-Smithe z minulého týdne hlavní hrozba z tvrdého brexitu pramení v ochlazení investic a záporného hospodářského růstu. Začátkem týdne makrodata z Británie poukázala v posledním kvartále roku 2018 na nejpomalejší růst ekonomiky od roku 2012. Ekonomika expandovala pouze o 0,2%, očekával se přitom růst o 0,3%. Série horších ekonomických dat v kombinaci s přetrvávající nejistotou kolem brexitu a silnějším americkým dolarem drží libru od konce ledna pod prodejním tlakem. Nelze očekávat, že by se mělo v nejbližších dnech něco změnit, jelikož Mayová opakovaně zmiňuje, že k vyjednávání s EU bude potřebovat více času a toho příliš nemá. Zároveň EU opakovaně zdůraznila, že podmínky dohody měnit nebude, pouze je ochotna upravit doprovodný text politické deklarace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.08.2019

15:51

Obchodní bilance v eurozóně pozitivně překvapila a rozdíl mezi vyvezeným zbožím a dovezeným zbožím byl vyšší, než se předpokládalo. Hodnota 20.6B se řadí mezi nadprůměrné výsledky v posledních pěti letech.

Podrobnosti

16.08.2019

09:20

Sankce prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele zvyšují poptávku po Ruské ropě. Ropa WTI balancuje na longové trendline a její proražení brzdí snižující se strach z recese.

Podrobnosti

16.08.2019

08:00

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti