Britské ekonomice se před brexitem dařilo; analýza EUR/GBP

Britská ekonomika ve druhém kvartále, který skončil referendem o odchodu z Evropské unie, přidala na tempu, poháněna největším rozmachem průmyslové výroby od roku 1999. Hrubý domácí produkt Velké Británie ve druhém čtvrtletí mezikvartálně stoupl o 0,6 procenta po růstu o 0,4 procenta v prvních třech měsících roku, což je o 0,2 procenta lepší výsledek než odhadovali ekonomové.

Na meziročním základě britský HDP vzrostl o 2,2 procenta a překonal odhady analytiků o 0,2 procenta. Avšak výborný hospodářský růst vystřídá ekonomické zpomalení poté, co si Britové zvolili v červenci brexit. Když zůstanou indexy nákupních manažerů (PMI) na červencové úrovni, společnost Markit očekává, že v dalších 3 měsících klesne HDP v mezikvartálním srovnání 0,4 procenta.

Britská libra by za jiných okolností reagovala posílením na lepší zprávy o růstu ostrovní ekonomiky. Investoři však vědí, že tato čísla reflektují minulost a více je zajímá, jak se bude ekonomice dařit v budoucnosti. Kvůli brexitu, který s sebou nese hodně nejistoty a obav, je ekonomická perspektiva v nejbližších měsících pochmurná. Britská libra proto na dnešní data reagovala minimálně. Na páru s eurem konsoliduje v symetrickém trojúhelníku mezi klíčovými hodnotami 0,83150 a 0,8416. Čekáme na směr proražení trojúhelníku. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy