Britská libra si dnes připisuje přes 1 procento zisku

Britská libra dnes oslavuje dvě pozitivní zprávy. První je, že anglický vrchní soud rozhodl, že britská vláda potřebuje souhlas parlamentu ke spuštění procesu vystoupení z Evropské unie podle článku 50 Lisabonské smlouvy. Nicméně proces není u konce. Vláda se odvolala proti rozsudku a Nejvyšší soud Spojeného království bude k této věci zasedat od 5. do 8.prosince.

Druhá pozitivní zpráva dnes přišla od britské centrální banky (BoE), která naznačila, že v blízké době neplánuje snižovat úrokové sazby.  BoE nechala měnovou politiku beze změny. Zvýšila prognózu pro inflaci a mírně upravila výhled pro hospodářský růst.  V roce 2017 i 2018 čeká banka růst cen (index CPI) o 2,7 procenta. Za vyššími cenami stojí slabší libra a zpomalení poklesu cen energií. Centrální banka se domnívá, že posun cen nad inflační cíl je dočasný, a proto je ochotna v přechodném období tolerovat vyšší inflaci.

Britská libra vytváří na páru s americkým dolarem (GBP/USD) technickou formaci kulatého dna, která čeká na proražení maxim z 7.října 2016. Pokud se podaří sterlingu udržet si pozitivní náladu, můžeme být svědky pokračujícího růstového trendu až k úrovním ze začátku září. Na denním grafu (není zobrazen) by mohla býky podpořit býčí divergence s oscilátorem MACD. 

Autor: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy