Britská libra se v noci propadla o 9 procent, analýza GBP/USD

Britská libra se dnes v noci zhruba během dvou minut zřítila téměř o 9 procent na čerstvé 31leté minimum proti americkému dolaru. Důvodem výprodeje byla podle všeho aktivace tzv. „knock-out“ opcí, která způsobila spuštění algoritmických obchodních systémů, které prodávaly sterling. Asijský trh nenabídl dostatek likvidity, čímž libra sklouzla proti americkému dolaru z úrovní poblíž 1,2600 (GBP/USD) až na 1,1491, nejslabší hodnotu od roku 1985.

Po volatilní asijské seanci se libra zotavila a dopoledne se obchodovala na hodnotě 1,2440 proti dolaru, stále o 1,4 procenta slabší proti čtvrtečnímu závěru. Britská měna tak míří k nejhoršímu týdennímu výsledku od červnového referenda o odchodu z EU.

Libra byla pod tlakem po většinu tohoto týdne kvůli sílící nervozitě, že Británie podstoupí tzv. "tvrdý brexit". Pád britské měny v Asii přišel poté, co francouzský prezident François Hollande řekl, že EU si musí ve vztahu k Británii uchovat pevný postoj, když se zdá, že premiérka Theresa May zvolila tvrdší variantu odchodu z Evropské unie. Angela Merkelová dodala, že není možné, aby Británie měla přístup na jednotný evropský trh zboží, služeb a kapitálu bez volného pohybu osob. Mnozí investoři mají po jejím víkendovém projevu za to, že se kabinet Mayové přiklání k tvrdému brexitu, kdy se Británie vzdá plného přístupu na jednotný trh, aby mohla zavést plnou kontrolu svých hranic.

Euro posilovalo o 1,2 procenta na 89,45 proti libře poté, co ve volatilní asijské seanci vystřelilo až na 94,03, nejvyšší úroveň od října 2009 (EUR/GBP). Index libry vážený proti koši světových měn v pátek dopoledne ztrácel 1,3 procenta a obchodoval se na nejnižší hodnotě od ledna 2009.

Globální trhy jsou v posledních dnech nervózní nejen kvůli obavám z odchodu Velké Británie z EU, ale také kvůli komentářům Mayové na adresu uvolněné měnové politiky, jež někteří považují za špatně maskovaný útok premiérky na nezávislost britské centrální banky. Více se dočtete zde.

Britská libra po nočním výprodeji korigovala předchozí propad k Fibonacciho úrovni návratnosti 78,60, která se pro ni stala silnou rezistencí. Nyní na měnových trzích sehraje klíčovou roli NFP report z USA v 14:30, který může ovlivnit cenu dolaru na všech měnových párech, a tedy i na britské libře. O dalším vývoji libry bude snazší pojednávat, když bude známá dnešní zavírací cena, tedy denní a týdenní svíčka.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy