Britská libra po slovech Theresy Mayové opět v nemilosti investorů

Britská libra se dnes opět dostala do nemilosti obchodníků a začala klesat na nová minima proti americkému dolaru. Důvodem byla slova premiérky Theresy Mayové, která vyjádřila obavy ohledně vedlejších negativních účinků uvolněné měnové politiky.

Britská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu z 0,5 na 0,25 procenta v srpnu, aby povzbudila firmy a lidi k půjčkám. Banka po výsledku referenda rychle uvolnila měnové podmínky, aby strach z brexitu nezastavil roztočený ekonomický kolotoč. Slova Theresy Mayové proti učiněným krokům britské centrální banky vyzněla jako útok proti nezávislosti centrální banky. Výroky nové britské premiérky proti centrální bance vzbudily nedůvěru vůči měně, která následně klesla proti americkému dolaru téměř o 1 procento na 1,2640.

I když se později její mluvčí snažil zvrátit to, co bylo řečeno, celkový dojem, že premiérka chce zabránit dalšímu snížení úrokových sazeb k hodnotě blízko nuly případně do záporu, na trhu zůstal. Mezi investory se objevují i názory, že stávající guvernér Mark Carney by mohl být odvolán a nahrazen někým s mnohem přísnějším pohledem na měnovou politiku. Nezapomeňme, že Mark Carney se před referendem o brexitu přikláněl k variantě, aby země zůstala v Evropské unii s tím, že upozorňoval na ekonomická rizika spojená s brexitem. Nyní je země v rukou zastánců brexitu, kteří se ho mohou snažit ze svých řad vyloučit. Ačkoliv může současná situace vyznít na první pohled pro libru pozitivně, protože naznačuje konec uvolňování měnových podmínek, sterling oslabují obavy z politického rizika a tvrdého brexitu.

Britská libra tento týden už ztratila 2 procenta hodnoty, když premiérka o víkendu naznačila, že je ochotna obětovat svobodný pohyb zboží služeb a kapitálu výměnou za omezení migrace a zastavení volného pohybu osob z EU do Velké Británie. Konzultantská společnost Oliver Wyman v úterý zveřejnila studii, podle níž může finanční sektor ztratit až 38 miliard liber, když ztratí přístup na jednotný evropský trh. Tzv. tvrdý brexit, by mohl britskou ekonomiku stát hodně.

Britská libra proti švýcarskému franku oslabuje v klesajícím kanálu. V pondělí klesl měnový pár GBP/CHF pod pobrexitová minima. Aktuálně testuje GBP/CHF poslední záchranní úroveň 1,2347, která ho drží před propadem na minima z finanční krize 1,1500. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy