Britská libra opět testuje historická minima

Americké akcie uzavřely čtvrteční neklidnou obchodní seanci v pozitivním teritoriu, když odpolední oživení energetických akcií pomohlo indexům k mírnému zisku. Trh však hlavně vyčkává na klíčovou páteční zprávu o nezaměstnanosti (NFP). Index Dow Jones přidal 0,01 procenta a uzavřel na hodnotě 20 858,19 bodu, index S&P 500 stoupl o 0,08 procenta na 2 364,87 bodu a technologický Nasdaq si připsal 0,02 procenta na 5 838,807 bodu.

Dnes v 14:30 bude zveřejněna zpráva o tvorbě pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) za únor, která by se mohla promítnout přímo do rozhodnutí americké centrální banky o možném zvýšení sazeb na zasedání příští týden 14. a 15. března. Po výborných výsledcích středečního ADP reportu (počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru) jsou trhy pozitivně naladěné a započítávají do cen 90procentní šanci zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Důležité bude i tempo růstu mezd, které by podle očekávání trhu mělo v únoru meziměsíčně vzrůst o 0,3 procenta.

Očekávání zvýšení úrokových sazeb příští týden se promítají do ceny amerického dolaru. Proti japonskému jenu vystoupal na 6týdenní maxima a tento týden si zatím připisuje 1 procento zisku, když se obchoduje na hodnotě 115,21. Analýzu USD/JPY naleznete zde. Proti koši měn si americký dolar tento týden zatím připisuje zisk 0,8 procenta. Ačkoliv euro včera po slovech prezidenta ECB Maria Draghiho posílilo, za celý týden je proti dolaru ve ztrátě 0,3 procenta. Proti americkému dolaru ztrácí i australský dolar a novozélandský dolar. AUD si odepisuje za březen 1,8 procenta a novozélandský dolar 4 procenta. Proti novozélandskému dolaru zahrála tento týden i aukce mléka, v níž klesla cena suroviny o 6,3 procenta.

Britská libra stejně jako AUD, NZD, JPY podléhá tlaku amerického dolaru a blíží se k historickým minimům. Hodnota podpory 1,20 se jeví jako úroveň, kde by se pokles GBP/USD mohl opět zastavit. Nejen, že jsou zde minima, pod nimiž libra nebyla více než 30 let, ale navíc na těchto hodnotách může testovat klesající trendovou linii, od níž by se mohla odrazit směrem na sever. Včera i dnes zasedá euroskupina, na níž se čekalo, že Theresa Mayová aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájí proces brexitu. Nicméně zatím se k tomuto kroku neodhodlala, avšak řekla, že tento krok učiní do konce měsíce. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy