Britská libra klesla po datech inflace, analýza EUR/GBP

Americké burzy včera dosáhly nových rekordních čísel. Tržní hodnota indexu S&P 500 se vyšplhala na 20 bilionů dolarů. Samotný index S&P 500 včera posílil o 0,52 procent a uzavřel na ceně 2 328,25 bodu. Index Dow Jones vyskočil o 0,70 procenta na hodnotu 20 412,16 bodu. Technologický Nasdaq stoupl o 0,52 procenta na 5 763,956 bodu. Nový americký prezident minulý týden uvedl, že hodlá během několika týdnů oznámit významné daňové změny, což podpořilo americké akciové indexy a dolar v růstu. Index S&P 500 od Trumpova zvolení (8. listopadu) vystoupal zhruba o 9 procent.

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2016 mezikvartálně stoupla o 0,4 procenta díky vyšší domácí spotřebě a stavebnictví, které více než vyvážily slabší zahraniční obchod. Výsledek je mírně pod očekáváním trhu, který odhadoval růst o 0,5 procenta. Meziročně německá ekonomika přidala ve čtvrtém kvartálu 1,2 procenta, trh počítal s růstem až 1,7 procenta. Za celý rok 2016 největší ekonomika eurozóny posílila o 1,9 procenta, což značí nejsilnější tempo růstu za posledních pět let.

Výkonnost české ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku zpomalila a zaostala za odhady trhu, nicméně tento vývoj by neměl zabránit centrální bance v ukončení kurzového závazku. Hrubý domácí produkt (HDP) mezikvartálně stoupl o 0,2 procenta, zatímco meziročně vzrostl o 1,7 procenta. Ekonomové odhadovali mezikvartální růst o 0,6 procenta a meziroční expanzi o 2,3 procenta. Česká ekonomika v závěru roku 2016 rostla nejpomaleji ze zemí Visegradské 4. Tempo růstu HDP v roce 2016 zpomalilo na 2,3 procenta ze 4,6 procenta dosažených v roce 2015, podpořeno hlavně čerpáním fondů EU.

Nálada německých analytiků a investorů v únoru oslabila. Index ZEW pro tento měsíc klesl na 10,4 bodu z 16,6 bodu za leden. Ekonomové očekávali snížení na 15,0 bodu. Ekonomické prostředí v Německu se zhoršilo kvůli přetrvávající nejistotě ohledně brexitu a obchodní politiky Spojených států.

Britská libra se dnes dostala pod prodejní tlak, když index spotřebitelských cen (CPI) ukázal na pomalejší růst cenové hladiny. Ačkoliv inflace v lednu meziročně posílila o 1,8 procenta, nejrychleji od června 2014, podpořena růstem cen ropy a slabším sterlingem, investory o nákupu sterlingu tato čísla nepřesvědčila. Obchodníci se bojí o budoucnost britské ekonomiky mimo EU a nemají vůli sterling kupovat. Jedním z otazníků je, jak se vypořádají britští producenti s dražší ropou a o 20 procent slabší měnou na konkurenčním globálním trhu. Proti libře hrají také úvahy, že pomalejší růst inflace nedonutí Britskou centrální banku k brzkému zvýšení úrokových sazeb. Sterling klesl o 0,7 procenta proti USD na hodnotu 1,2458 a 0,7 procenta proti euru na cenu 85,18.

Podnikatelská důvěra vystřelila v Austrálii v lednu nejvýše za posledních 10 let. Nicméně australský dolar nebyl schopen zareagovat silnějším růstem a hodnota 0,77 proti americkému dolaru se ukázala jako silná rezistence. Australské firmy indikují zlepšení v prodejích a nabírají více zaměstnanců.

Měnový pár EUR/GBP se pohybuje od září 2015 v rostoucím trendovém kanálu, jehož dolní hrana je nyní testována. Vzhledem k tomu, že se u ní nachází i 200denní průměr, jde o silnou podporu. Předpokládáme, že trendový kanál opět zafunguje, podrží EUR/GBP a postará se pokračování růstového trendu EUR/GBP. 


 

Autor: Michala Moravcová 

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy