Britská ekonomika zrychlila tempo růstu, americký trh práce si vede dobře

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí navzdory šoku z brexitu jen nepatrně zpomalila růst. Hrubý domácí produkt stoupl od července do září mezikvartálně stoupl o 0,5 procenta oproti nezvykle silnému rlstu o 0,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Nicméně odhady analytiků počítaly jenom s 0,3 procentním růstem. Výborná makroekonomická data zmenšují pravděpodobnost, že britská centrální banka příští týden opět sníží úrokové sazby.

V meziročním srovnání růst britské ekonomiky zrychlil na 2,3 procenta, což je nejvyšší tempo od druhého kvartálu 2015. Na nečekaně silném výkonu ekonomiky ve třetím čtvrtletí měl největší zásluhu dominantní sektor služeb.

Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti minulý týden mírně klesl, což je další známkou trvale silného trhu práce a upevňujícího se ekonomického růstu. Počet nových žádostí o státní dávky v nezaměstnanosti v týdnu ukončeném 22. října klesl o 3000 na sezonně očištěných 258 000. Ekonomové v průměru očekávali pokles na 255 000.

Ukazatel se tak drží již 86 týdnů v řadě pod hranicí 300 000, která je běžně spojována se zdravými podmínkami na trhu práce. Čtyřtýdenní průměr, považovaný za lepší barometr trendů na trhu práce, neboť vylučuje týdenní volatilitu, minulý týden stoupl o 1000 na 253 000.

Údaje zřejmě budou hrát do karet americké centrální bance na jejím měnovém zasedání příští týden. Ačkoli zvýšení sazeb se pouhý týden před prezidentskými volbami nečeká, dealeři předpokládají, že Fed nastíní jasnější cestu k tomuto kroku v prosinci. Zítra v 14:30 bude zveřejněn výsledek HDP za třetí čtvrtletí.

Americké burzy ve čtvrtek zřejmě zahájí růstem, když příliv silných firemních výsledků a multimiliardová dohoda v technologickém sektoru posílily sentiment na akciových trzích.

Zisky společností zařazených v indexu S&P 500 za třetí kvartál zatím většinou překonávají odhady analytiků. Pokud se dosavadní trend udrží, půjde o první výsledkovou sezonu, kdy firmy zaznamenaly meziroční růst zisků, od druhého kvartálu.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy