Britská ekonomika roste pomaleji, inflace v eurozóně dosáhla 1,9%

Inflace v eurozóně v dubnu meziročně vzrostla na 1,9 procenta proti odhadu trhu 1,8 procenta. Inflace v jednotné měnové unii se tak vrátila na růstovou trajektorii, z níž odešla v březnu, kdy dosáhla jenom 1,5 procentního růstu. Růst cenové hladiny se přiblížil k inflačnímu cíli Evropské centrální banky na úrovni 2,0 procenta.

O růst cenové hladiny se nejvíce postaraly ceny energií (+7,4%) a ceny služeb (+1,8%). Pozitivní zprávou je, že vzrostla i jádrová složka inflace. Ta se v dubnu dostala nejvýše od léta 2013, a to na 1,2 procenta v meziročním srovnání. Jádrová inflace překonala očekávání o 0,2 procenta a proti předchozímu měsíci si polepšila o 0,5 procenta.

Britská ekonomika v prvních třech měsících letošního roku prudce zpomalila růst s tím, jak vyšší inflace, podpořená loňským rozhodnutím Britů odejít z Evropské unie a následným oslabením libry, zasáhla maloobchodníky a další podnikatele orientované na spotřebu.

Hrubý domácí produkt Velké Británie v období od ledna do března 2017 mezikvartálně stoupl o 0,3 procenta, a zpomalil tak tempo růstu proti 0,7 procenta z předchozího čtvrtletí. Ekonomové čekali, že ostrovní ekonomika přidá 0,4 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2016 britská ekonomika vzrostla o 2,1 procenta.

Cena ropy se opět dostala pod tlak medvědů, když Libye obnovila produkci z významných ropných polí, což se projevuje na ceně kanadského dolaru, u něhož rychle vypršel optimismus pramenící z informace, že Donald Trump nezruší obchodní dohodu NAFTA.

Novozélandský dolar má za sebou špatný týden 4 ztrátových seancí v řadě. Nedokázal vytěžit ani z obnovení investorského apetitu po riziku, který přinesly francouzské prezidentské volby. NZD/USD bojuje s poslední úrovní podpory. Pokud pod ní dnes měnový pár uzavře, je možné spekulovat na další pokles a testování květnových minim z loňského roku. 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti

21.06.2018

11:01

Z trhů začíná pomalu opadat nervozita ohledně obchodních válek, ačkoliv rizika stále trvají a možná i trochu vyeskalovaly, jelikož EU zveřejnila seznam výrobků, na které značné od pátku uplatňovat 25% cla o objemu 2,8 mld. dolarů.

Podrobnosti