Britská ekonomika po brexitu slábne, OPEC se dohodl, analýza EUR/USD

Členské země  OPEC se ve čtvrtek dohodly na prodloužení období pro omezení těžby o devět měsíců do března 2018. Přední světoví producenti se stále potýkají s problémem přesycení trhu. Vyrovnání nabídky s poptávkou chtějí dosáhnout snížením produkce na straně nabídky.

K omezení se pravděpodobně připojí i zhruba desítka nečlenských zemí pod vedením Ruska. Producenti stojící mimo OPEC se setkají ještě dnes. Díky omezení produkce, k níž přistoupily země OPEC a další producenti v prosinci loňského roku, se stabilizovala cena ropy na úrovni 50 dolarů za barel. Pokles ceny, který započal v roce 2014, vedl v některých zemích, například Venezuele a Nigérii, k občanským nepokojům.

Britská ekonomika v prvních třech měsících letošního roku zpomalila více, než se původně uvádělo, když si na výdajích domácností vybrala svou daň rostoucí inflace, poháněná dopady loňského hlasování o brexitu, které srazilo hodnotu libry o 20 procent. Inflace je v Británii nejvyšší od roku 2013. Hrubý domácí produkt Velké Británie v období od ledna do března mezikvartálně stoupl pouze o 0,2 procenta proti 0,3 procentům uváděným v prvním měření.

Jde o znatelné zpomalení ekonomického růstu proti 0,7 procentnímu růstu ve čtvrtém kvartále. V meziročním srovnání britská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 2,0 procenta proti předběžně uváděným 2,1 procenta. Ačkoliv se Británie řadila mezi ekonomicky nejrychleji rostoucí země G7 v loňském roce, tato expanze se silně opírala o výdaje spotřebitelů, které se letos dostávají pod tlak kvůli zrychlující se inflaci, když obchody zvedají ceny v reakci na propad libry po rozhodnutí o odchodu země z Evropské unie.

Zápis z květnového zasedání americké centrální banky ukázal, že pro Fed je důležité kontinuální pokračování dobrých makroekonomických událostí z domácí ekonomiky proto, aby banka pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb. Trh stále počítá s 83procentní pravděpodobností, že banka v červnu zvýší úrokové sazby. Klíčové pro její rozhodnutí mohou být květnová data z trhu práce publikovaná příští pátek (NFP).

Na hlavním měnovém páru EUR/USD na hodinovém grafu můžeme pozorovat formaci hlava-ramena, u níž je zásadní reakce na „neckline“ úroveň. Pokud by došlo k jejímu proražení, můžeme na euru očekávat menší korekci.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst