Britská centrální banka snížila úrokové sazby a navýšila objem QE

Britská centrální banka (BoE) dnes poprvé od roku 2009 snížila úrokové sazby a uvedla, že nakoupí státní dluhopisy za 60 miliard liber, aby zmírnila dopady referenda z 23. června o odchodu země z Evropské unie. Základní úroková sazba klesla z 0,5 na 0,25 procenta. Za snížení úrokových sazeb hlasovalo všech 9 členů bankovní rady jednomyslně. Snížení úrokových sazeb bylo v souladu s očekáváním trhu.

Navýšení objemu QE bylo pro trh překvapením a způsobilo pokles libry. Toto opatření nebylo přijato jednomyslně. Hlasovalo za něj 6 z 9 členů bankovní rady. Libra se dnes po zasedání banky a přijetí nových opatření na podporu ekonomického růstu Británie po brexitu propadla proti USD (GBP/USD) o 1,6 procenta.

Britská centrální banka současně spustila dva nové programy, jeden pro nákupy firemních dluhopisů s vysokým ratingem za 10 miliard liber a druhý - potenciálně v hodnotě až 100 miliard liber - který má zajistit, že banky ani po snížení úrokových sazeb nepřestanou půjčovat.

Banka uvedla, že po zbytek letošního roku očekává stagnaci ekonomiky a v průběhu celého příštího roku slabý růst. Pro letošní rok nechala ekonomickou prognózu HDP beze změny na úrovni 2,0 procent, neboť v jeho první polovině ekonomika expandovala rychleji, než očekávala v květnové prognóze.

V roce 2017 by mělo HDP posílit o 0,8 procenta a v roce 2018 o 1,8 procenta. Před referendem v květnu odhadovala ekonomický růst v roce 2017 ve výši 2,3 procenta a v roce 2018 rovněž 2,3 procenta. Většina členů bankovní rady také očekává, že pokud si ekonomika povede tak špatně, jak centrální banka v prognóze předpokládá, sníží letos sazby ještě jednou na úroveň poblíž nule.

BoE kvůli ostrému oslabení libry zároveň prudce zvedla prognózu inflace, která by měla v letech 2018 a 2019 dosahovat 2,4 procenta. Britský akciový index reagoval na bankovní stimuly růstem o 1,5 procenta. Výnos z britského 10letého státního dluhopisu klesl na historická minima 0,68 procenta. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy