Britská centrální banka ponechala úrokové sazby na nezměněné úrovni, naznačila jejich pokles do budoucna

Britská centrální banka dnes uvedla, že je pravděpodobné, že do konce roku sníží úrokové sazby těsně nad nulu, i když prvotní dopad brexitu na ostrovní ekonomiku zřejmě nebude tak tvrdý, jak se ještě před měsícem zdálo. Všech devět členů bankovní rady dnes rozhodlo o ponechání hlavní úrokové sazby na úrovni 0,25 procenta, nejnižší v 322leté historii banky.

Bankovní rada dnes také jednomyslně odhlasovala, že celkový objem programu nákupů dluhopisů ponechá na 435 miliardách liber a bude pokračovat ve svém novém plánu na nákup firemních dluhopisů za 10 miliard liber.

Centrální banka nyní očekává, že ekonomika ve třetím kvartále posílí o 0,3 procenta, zatímco srpnová prognóza počítala se zpomalením až na 0,1 procenta. Nižší sazby by měla banka aplikovat v případě, že ekonomický vývoj začne směřovat pod výhled banky. Nicméně krátkodobé ukazatele makroekonomické aktivity z měsíce srpna pozitivně překvapily, když maloobchodní prodeje klesly méně, než byla očekávání trhu po úspěšném červenci, kdy stuply na 14letá maxima. Rovněž indexy nákupních manažerů (PMI) se v srpnu vrátily zpátky bezpečně nad úroveň 50, která odděluje expanzi od recese, po propadu v červenci ovlivněny šokem z referenda o brexitu.

Bude-li listopadová prognóza banky konzistentní se srpnovou, pak většina členů rady očekává, že na jednom z nadcházejících zasedání v průběhu tohoto roku podpoří další snížení hlavní úrokové sazby na její efektivní spodní mez, uvedla BoE, a zopakovala tak své srpnové sdělení. Aktuálně trh počítá s 25 procentní pravděpodobností, že BoE sníží úrokovou sazbu na 0,1 procenta do konce letošního roku.

Britská libra se dosud nedokázala vzpamatovat z pobrexitového výprodeje proti novozélandskému dolaru (GBP/NZD). Proti americkému dolaru nebo japonskému jenu se jí podařilo zkorigovat pobrexitový výprodej alespoň k první Fibonacciho úrovni návratnosti 23,60. GBP/NZD aktuálně testuje horní hranici trojúhelníkové konsolidační formace.  Prostor pro pohyb v trojúhelníku se zmenšuje. Pokud by se libře podařilo uzavřít nad trojúhelníkem, je šance, že i proti novozélandskému dolaru otestuje sterling Fibo 23,60.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti

21.06.2018

11:01

Z trhů začíná pomalu opadat nervozita ohledně obchodních válek, ačkoliv rizika stále trvají a možná i trochu vyeskalovaly, jelikož EU zveřejnila seznam výrobků, na které značné od pátku uplatňovat 25% cla o objemu 2,8 mld. dolarů.

Podrobnosti