Britská centrální banka ponechala úrokové sazby na nezměněné úrovni, naznačila jejich pokles do budoucna

Britská centrální banka dnes uvedla, že je pravděpodobné, že do konce roku sníží úrokové sazby těsně nad nulu, i když prvotní dopad brexitu na ostrovní ekonomiku zřejmě nebude tak tvrdý, jak se ještě před měsícem zdálo. Všech devět členů bankovní rady dnes rozhodlo o ponechání hlavní úrokové sazby na úrovni 0,25 procenta, nejnižší v 322leté historii banky.

Bankovní rada dnes také jednomyslně odhlasovala, že celkový objem programu nákupů dluhopisů ponechá na 435 miliardách liber a bude pokračovat ve svém novém plánu na nákup firemních dluhopisů za 10 miliard liber.

Centrální banka nyní očekává, že ekonomika ve třetím kvartále posílí o 0,3 procenta, zatímco srpnová prognóza počítala se zpomalením až na 0,1 procenta. Nižší sazby by měla banka aplikovat v případě, že ekonomický vývoj začne směřovat pod výhled banky. Nicméně krátkodobé ukazatele makroekonomické aktivity z měsíce srpna pozitivně překvapily, když maloobchodní prodeje klesly méně, než byla očekávání trhu po úspěšném červenci, kdy stuply na 14letá maxima. Rovněž indexy nákupních manažerů (PMI) se v srpnu vrátily zpátky bezpečně nad úroveň 50, která odděluje expanzi od recese, po propadu v červenci ovlivněny šokem z referenda o brexitu.

Bude-li listopadová prognóza banky konzistentní se srpnovou, pak většina členů rady očekává, že na jednom z nadcházejících zasedání v průběhu tohoto roku podpoří další snížení hlavní úrokové sazby na její efektivní spodní mez, uvedla BoE, a zopakovala tak své srpnové sdělení. Aktuálně trh počítá s 25 procentní pravděpodobností, že BoE sníží úrokovou sazbu na 0,1 procenta do konce letošního roku.

Britská libra se dosud nedokázala vzpamatovat z pobrexitového výprodeje proti novozélandskému dolaru (GBP/NZD). Proti americkému dolaru nebo japonskému jenu se jí podařilo zkorigovat pobrexitový výprodej alespoň k první Fibonacciho úrovni návratnosti 23,60. GBP/NZD aktuálně testuje horní hranici trojúhelníkové konsolidační formace.  Prostor pro pohyb v trojúhelníku se zmenšuje. Pokud by se libře podařilo uzavřít nad trojúhelníkem, je šance, že i proti novozélandskému dolaru otestuje sterling Fibo 23,60.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

12.10.2018

17:09

Poslední obchodní seance v týdnu prozatím probíhá ve velmi klidném tempu a trhy si udržují nízkou volatilitu a vydýchávají středeční výprodej na akciových trzích. Americký dolar dnes po třech ztrátových seancích sbírá menší zisky a do defenzivy přešly evropské měny euro a libra.

Podrobnosti

12.10.2018

14:42

Na akciích se rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy v týdnu zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim.

Podrobnosti

12.10.2018

10:13

Nervozita ze středeční seance se přelila i do té čtvrteční a investoři dále velmi opatrně přistupovali k obchodování na akciových trzích. Slabší data americké inflace dostala pod tlak americký dolar a ten pokračuje v prohlubování ztrát.

Podrobnosti