Britská centrální banka ponechala úrokové sazby na nezměněné úrovni, naznačila jejich pokles do budoucna

Britská centrální banka dnes uvedla, že je pravděpodobné, že do konce roku sníží úrokové sazby těsně nad nulu, i když prvotní dopad brexitu na ostrovní ekonomiku zřejmě nebude tak tvrdý, jak se ještě před měsícem zdálo. Všech devět členů bankovní rady dnes rozhodlo o ponechání hlavní úrokové sazby na úrovni 0,25 procenta, nejnižší v 322leté historii banky.

Bankovní rada dnes také jednomyslně odhlasovala, že celkový objem programu nákupů dluhopisů ponechá na 435 miliardách liber a bude pokračovat ve svém novém plánu na nákup firemních dluhopisů za 10 miliard liber.

Centrální banka nyní očekává, že ekonomika ve třetím kvartále posílí o 0,3 procenta, zatímco srpnová prognóza počítala se zpomalením až na 0,1 procenta. Nižší sazby by měla banka aplikovat v případě, že ekonomický vývoj začne směřovat pod výhled banky. Nicméně krátkodobé ukazatele makroekonomické aktivity z měsíce srpna pozitivně překvapily, když maloobchodní prodeje klesly méně, než byla očekávání trhu po úspěšném červenci, kdy stuply na 14letá maxima. Rovněž indexy nákupních manažerů (PMI) se v srpnu vrátily zpátky bezpečně nad úroveň 50, která odděluje expanzi od recese, po propadu v červenci ovlivněny šokem z referenda o brexitu.

Bude-li listopadová prognóza banky konzistentní se srpnovou, pak většina členů rady očekává, že na jednom z nadcházejících zasedání v průběhu tohoto roku podpoří další snížení hlavní úrokové sazby na její efektivní spodní mez, uvedla BoE, a zopakovala tak své srpnové sdělení. Aktuálně trh počítá s 25 procentní pravděpodobností, že BoE sníží úrokovou sazbu na 0,1 procenta do konce letošního roku.

Britská libra se dosud nedokázala vzpamatovat z pobrexitového výprodeje proti novozélandskému dolaru (GBP/NZD). Proti americkému dolaru nebo japonskému jenu se jí podařilo zkorigovat pobrexitový výprodej alespoň k první Fibonacciho úrovni návratnosti 23,60. GBP/NZD aktuálně testuje horní hranici trojúhelníkové konsolidační formace.  Prostor pro pohyb v trojúhelníku se zmenšuje. Pokud by se libře podařilo uzavřít nad trojúhelníkem, je šance, že i proti novozélandskému dolaru otestuje sterling Fibo 23,60.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti