Británií otřásla vražda Jo Coxové, analýza EUR/USD

Evropské burzy v pátek dopoledne rostou za podpory oživeného bankovního sektoru, čímž se vzpamatovaly z těžkých ztrát v předchozích seancích. Obchodníci částečně přisuzují zisky i dočasnému přerušení kampaně před referendem o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Bankovní sektor je negativně zasažen referendem o Brexitu, protože opuštění Evropské unie Británií by pro oba tábory znamenalo prodloužené období nízkých úrokových sazeb.

Smrt britské poslankyně Jo Coxové, kterou ve čtvrtek zastřelil a ubodal útočník v severoanglickém Birstallu, šokovala celou Velkou Británii. Coxová patřila do tábora stoupenců setrvání Velké Británie v Evropské unii. Oba tábory zastavily svou kampaň před referendem plánovaným na 23. června. Včerejší událost může poškodit kampaň na podporu Brexitu. Dokonce i Mezinárodní měnový fond kvůli tragické události odložil publikaci svojí analýzy dopadů eventuálního Brexitu.

Pravděpodobnost, že se Británie rozhodne pro setrvání v Evropské unii, ve čtvrtek podle sázkové kanceláře Betfair stoupla na 65 procent, díky čemuž posílila i Britská libra o 0,5 procenta. Polepšilo si i euro. Nicméně napětí kolem Brexitu pokračuje a náklady na zajištění proti volatilitě britské libry vyskočily na rekordní maxima.

Akciové indexy na Wall Street ve čtvrtek také stouply po pětidenním poklesu, a to o 0,2 až 0,5 procenta. Index Dow Jones posílil o 0,5 procenta na 17 733,10 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,3 procenta na 2 077,99 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 0,2 procenta na 4 844,915 bodu. Index S&P tak přerušil pětidenní sérii ztrát, když ještě počátkem seance prudce klesal.

Tento týden se nedařilo čínskému juanu, který ztratil nejvíce za posledních 5 týdnů, a to i navzdory tomu, že naděje na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA se po středečním zasedání centrální banky (Fed) opět rozplynuly. Juan proti USD tento týden ztrácí 0,4 procenta a obchoduje se na hodnotě 6,5880.

Hlavní měnový pár se úspěšně drží nad rostoucí černou trendovou linií. Ta spolu s 200denním průměrem představuje silnou podporu. Ačkoliv měnový pár díky pohybu nad trendovou linií zatím úspěšně vytváří vyšší dna, u vrcholů to už je náročnější. Eurodolaru se naposledy už nepodařilo (9. 6. 2016) vytvořit nový vyšší vrchol a potvrdit růstový trend. Proražení trendové linie směrem dolů nabídne prodejní signál. Naopak šance na růst se zvýší až po vytvoření vyššího vrcholu nad úrovní 1,1420. Lze rovněž spekulovat na vytvoření reverzní formace hlava ramena.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy