Británie možná ani nemusí opustit EU

Příští týden se v britském parlamentu koná hlasování o důvěře v dohodu o brexitu mezi Británií a EU. Theresa Mayová varovala, že je ve hře stále možnost, že Británie unii vůbec neopustí. Již začátkem týdne řekl hlavní advokát Soudního dvora EU Campos Sánchez-Bordona, že Británie může své oznámení o odchodu z unie jednostranně stáhnout. K dosud dvou známým scénářům hard a soft brexitu se tedy přidává „no-brexit“, tedy varianta, která nemění naprosto nic.

V úterý 11.12 bude britský parlament hlasovat, zda podpoří návrh dohody o brexitu, či nikoliv. Podle nejnovějších zpráv však není vůbec jisté, zda Británie unii vůbec opustí. "Jsou zde tři možnosti: jednou je opustit Evropskou unii s dohodou a další dvě jsou ty, že ji opustí bez dohody a že nebudeme mít vůbec žádný brexit," řekla Mayová rádiu BBC. V dolní komoře je několik lidí, co se pokusí brexit zhatit a tudíž od nich nelze očekávat podporu dohody o brexitu. S variantou zrušení brexitu se podle všeho moc nepočítá. Přece jen vše kolem brexitu již stálo mnoho peněz a úsilí z obou stran a unie se nenechá jen tak obejít.

Soudní dvůr EU mezitím oznámil, že den před klíčovým hlasováním v britském parlamentu oficiálně zveřejní svůj verdikt, zda může Británie jednostranně stáhnout své oznámení o vystoupení z EU. Podle hlavního advokáta Soudního dvora Británie tuto možnost má. Podle článku 50 lisabonské smlouvy mohou strany odstoupit od mezinárodní smlouvy před tím, než taková smlouva vstoupí v platnost a z definice se jedná o jednostranný akt a projev suverenity odcházejícího členského státu EU. Advokát také upozornil, že článek 50 hovoří o tom, že stát, který má zájem EU opustit, Evropské radě oznámí svůj "záměr" odejít a nikoliv své "rozhodnutí" a záměry je možné měnit.

Británie tedy podle všeho nakonec unii vůbec opustit nemusí a v případě neúspěšného hlasování v britském parlamentu nemusí dojít ani na „hard brexit“. V pondělí se dozvíme oficiální stanovisko Soudního dvoru, které podle mého názoru mělo být hotovo již dávno před tím, než začaly vyjednávací týmy řešit otázku brexitu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa, ČTK

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti