Británie dnes zahajuje proces brexitu

Důvěra amerických spotřebitelů v domácí ekonomiku v březnu nečekaně vzrostla na více než 16leté maximum. Optimismus byl tažen dobrými vyhlídkami při hledání zaměstnání i lepšími obchodními podmínkami. Index průmyslové skupiny Conference Board pro měsíc březen vyskočil na 125,6 bodu, nejvyšší úroveň od prosince 2000, ze vzestupně revidovaných 116,1 bodu za únor. Ekonomové očekávali pokles na 114,0 bodů z původně uváděných 114,8 bodu za únor.

Slovenský člen Rady guvernérů ECB Jozef Makúch uvedl, že Evropská centrální banka potřebuje nejprve vidět, že je současný vývoj inflace alespoň ve střednědobém horizontu udržitelný, předtím než začne uvažovat o změně měnové politiky. Důležité je, aby současné zrychlení inflace, zatím poháněné hlavně růstem cen energií, bylo udržitelné.

Americké akcie včera výrazně posílily, když finanční a energetické akcie hnala rostoucí spotřebitelská důvěra. Kladně reagoval i americký dolar. Index Dow Jones stoupl o 0,73 procenta na 20 701,50 bodu, index S&P 500 posílil o 0,73 procenta na 2 358,57 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,6 procenta na 5 875,140 bodu.

Britská premiérka Theresa Mayová dnes oficiálně zažádá o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy a zahájení rozvodu s EU, jejímž členem se stala v roce 1973. Dopis bude směřován předsedovi Evropské rady Donaldovi Tuskovi cca v 12:30. Následně Donald Tusk do 48 hodin informuje 27 členských zemí EU o navrhovaném postupu rozvodu Británie s EU.

Nyní by Británie měla jednat se zbylými 27 členy EU o podmínkách odchodu a následně o podobě nových vztahů. To vše by se mělo stihnout v průběhu dvou let, což se jeví už na začátku procesu jako nesplnitelný termín. EU chce nejdříve domluvit s Británií podmínky brexitu a až následně vyjednávat o nových pravidlech fungování. Británie by si nejraději zachovala všechny výhody členství v EU. To se jí však velmi pravděpodobně nepodaří. Ačkoliv je Německo dlouhodobým spojencem Anglie, bude dohlížet na to, aby to Londýn neměl jednoduché a odradil ostatní členy o podobné pokusy opuštění Evropské unie. Theresa Mayová se bude muset vyrovnat i se snahami Skotska o osamostatnění. Skotský parlament v úterý odsouhlasil vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska. Svůj souhlas s hlasováním však musí vyslovit i celobritský parlament. Britská libra dnes v reakci na oficiální zahájení brexitu oslabuje a celkově si první čtvrtletí odepisuje 1 procento hodnoty.

EUR/NZD našlo rezistenci u Fibonacciho hladiny 38,20, kde by se mohl vytvořit dvojitý vrchol a novozélandský dolar by mohl posílit. Pokud zůstane druhý vrchol na oscilátoru MACD pod prvním, lze spekulovat na medvědí divergenci a šance pro oslabení EUR/NZD se zvýší. Tím by mohla být ukončena korekce a EUR/NZD by se mohl vrátit do dlouhodobějšího klesajícího trendu, který podporuje hlavně úrokový diferenciál.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy