Brexit se blíží do poslední fáze

Dnes začíná v Bruselu klíčový summit Evropské unie, který by však neměl jako hlavní téma nést Brexit, jelikož se včera podařilo Londýnu s Bruselem dohodnout na podmínkách odchodu Británie. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který dokument označil za "spravedlivý a vyvážený". Na summitu již dohodu podpořili lídři unie, to hlavní však čeká libru o víkendu, kdy bude o dohodě hlasovat britský parlament.

Scénář, který je jistě mnoha investorům již známý se opakuje. Británie má opět dohodu s Bruselem a opět se čeká „pouze“ na schválení britského parlamentu, tak aby mohla země opustit unii k 31. říjnu. Necelých 11 dní před plánovaným odchodem dohodu schválili zástupci EU a podle všeho by měla obsahovat vyřešení problémů, které brzdily dohodu předchozí premiérky Theresy Mayové.

Jedním ze zásadních bodů byla tzv. irská pojistka. Severní Irsko by mělo zůstat v celním prostoru a zároveň bude vstupním bodem na jednotný trh EU. Jde o kompromisní řešení sporů kolem budoucího režimu na irské hranici. Severoirská DUP s některými návrhy ohledně brexitu nesouhlasí. DUP znepokojuje představa, že pro Severní Irsko by platila jiná pravidla než pro zbytek unie. Řada konzervativců přitom upozornila, že jejich podpora dohody bude záviset na tom, zda budou souhlasit severoirští unionisté.

Analytici však předpovídají, že Johnsonova dohoda bude čelit v sobotu v parlamentu velké porážce. Problémem se zdá být především nepodpora severoirské DUP.

Obchodníci budou muset problematice brexitu věnovat pozornost také o víkendu a bude zapotřebí upravit některé své pozice, jelikož se očekává nadprůměrná volatilita. Je zapotřebí posoudit a snížit své riziko na minimum. Zároveň je potřeba upravit své stávající stop příkazy na měnových párech s britskou librou a eurem, jelikož trhy mohou spikovým vývojem tyto příkazy velmi rychle vyplnit.

Upozornění: Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

 


Nejnovější analýzy