Bossa rozhovor s Tomášem F., obchodníkem s letitou praxí

Rozhovor s Tomášem F., 10 let zkušeností a jedno veliké poučení

 

Tomáš F. je traderem již 10 let, vyzkoušel řadu obchodních metod a čelil mnoha burzovním nástrahám. Jak jeho trading vypadá nyní, co by změnil, kdyby dnes začínal obchodovat na burze a co vnímá jako největší překážku k profitabilnímu obchodování?

Přečtěte si rozhovor s Tomášem F.

 

Kdy jste se dostal k obchodování na forexu?

Svůj první obchod jsem provedl 30. 12. 2009, můžete si povšimnout poněkud nestandardního data, kdy by se zkušený trader už dávno držel od platformy co nejdál. Samozřejmě obchod skončil prodělkem necelých 300 Kč. Do konce roku jsem provedl ještě dalších 20 obchodů a zakončil první obchodní rok se ztrátou 2 800 Kč z tehdy 20 000 Kč účtu. V té době poměrně citelná ztráta na studenta, který vycházel s 6 000 Kč na měsíc, takže takto rozhodně ne.

 

Jak obchodujete – diskrečně (ručně) nebo pomocí AOS (robotů)?

Rozhodně jsem začínal diskrétně a většinu svých obchodů jsem provedl ručně, asi 2 roky se zabývám využití AOS, ale spíše jen z pohledu posunu stop lossů.

 

Jaký typ strategií používáte?

Spíše ty jednoduší, nikdy jsem moc nepoužíval velmi složité indikátory a soustředil jsem se spíš na Price Action. Vlastně jsem PA používal od začátku, jen s tímto názvem jsem se začal setkávat teprve tak po čtyřech letech.

 

Jste swingový obchodník nebo spíše intraday?

Asi se to nedá striktně rozdělit, ale končím jako swingový. Většinou vstupuji do pozice za účelem intradenního obchodu a čas od času se mi naskytne příležitost svézt se trochu déle. Nebo věříte v obrat například kvůli fundamentu, co vyjde až zítra nebo pozítří. Nicméně je pravda, že málo kdy to vyjde.

 

Hledáte ještě „svatý grál“?

Svatý grál by si přál každý, bohužel žádná strategie bez rozvoje se dlouho neudrží, takže nové možnosti, strategie, ukazatele hledám pořád. Takže svým způsobem ano.

 

Jaký typ money-managementu (MM) používáte?

Dalo by se říct, že Chart Stop, ovšem celou dobu se potýkám s problémem jej dodržovat. Jedná se o způsob, kdy se snažím stop loss přizpůsobit aktuálnímu stavu daného instrumentu. Někdy je trochu větší, než by ke stavu obchodního účtu měl být, ale jeví se jako vhodný kvůli silné rezistenci nebo supportu. Poslední dobou se mi spíš dařilo používat jako stop loss malý účet, ale pravdou je, že s MM mám pořád problémy.

 

Používáte vždy SL?

Teď už ano. Samozřejmě na začátku obchodování, kdy moc knih o tomto stylu obchodování nebylo, jsem je prakticky nepoužíval vůbec. Pak sice ano, ale se sklonem je posouvat a nyní to řeším spíše více účty s menším kapitálem a stop loss držím v hlavě nebo stop loss představuje právě celý účet. Je to celkem nestandardní strategie a může člověka trochu omezovat v potenciálním zisku, ale taky jej omezovat před „nenažraností“, se kterou dost těžce bojuje.

 

Používáte někdy fundamentální analýzu?

Používám tuto analýzu spíše k tomu, abych v nejistý čas neobchodoval, takže velmi málo. Jen v rámci velkých reportů jako úroková sazba a podobně, ale každý den ráno je potřeba alespoň základní makrokalendář shlédnout.

 

Co byste poradil začátečníkům?

Rozhodně se do toho nepouštět bez studia a jasné strategie. Tuto chybu jsem udělal já a dnes s obrovským množstvím publikací bych rozhodně více studoval, než zbytečně riskoval. Velmi podporuji myšlenku založení reálného účtu (klidně s nejnižším možným kapitálem) co nejdříve, například po měsíci demo obchodování. I s možností stokorunových ztrát se projeví psychika a tendence k porušování vlastních pravidel.

 

Proč obchodujete u brokera BOSSA?

Broker Bossa nebyl mým prvním brokerem. Prvotním impulzem k přechodu byla možnost obchodovat mikro loty, dále pak systém swapů, které i v dnešní době má lepší než jiní brokeři a v neposlední řadě profesionální tým a kancelář, pro mě dobře dostupná v centru Prahy.

 

 

Ekvity křivka Tomáše F. mezi lety 2012 - 2017

 

Tomáš F. se bezpochyby potýká s nedokonalým money managementem. Jak jinak si lze vysvětlit zakroužkovaná období, kde v prvním případě smazal veškeré své zisky i vložený kapitál a ve druhém případě svůj obchodní kapitál znatelně zredukoval.

Přišli jste také o svůj startovací kapitál? Vezměte to jako daň začátečníka, studujte o to více a úspěch se může dostavit.

 

Více informací o našich službách naleznete na oficiálních stránkách BOSSA.CZ a na našem analytickém webu BOSSAINFO.

Vyzkoušejte si obchodování na DEMO účtu.

 

 

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.