BoE: sazby beze změny, holubičí tón olsabil libru; analýza GBP/CHF

Britská centrální banka (BoE) dnes jednomyslným hlasováním ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba je v Británii na nezměněné úrovni 0,5 procenta od roku 2009. Bankovní rada naposledy hlasovala jednomyslně v červenci 2015. Od té doby jeden její člen Ian McCafferty hlasoval na každém zasedání za zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procenta. Avšak i poslední jestřáb dnes podlehl holubům a přiklonil se k variantě volnějších měnových podmínek kvůli nejistotě a zhoršení podmínek na světových finančních trzích. Konkrétně jde o lednový akciový výprodej a rozšíření kreditních spreadů.

BoE snížila výhled ekonomického růstu z 2,5 na 2,2 procenta pro letošní rok. V roce 2017 banka čeká posílení HDP o 2,3 procenta ve srovnání s listopadem 2015, kdy odhadovala toto číslo na 2,6 procenta. Banka upozornila i na klesající cenu ropy, která od poslední inflační zprávy oslabila o další třetinu. Inflace proto podle BoE zůstane pod 1 procentem i v letošním roce. BoE dále upozornila na pomalejší růst mezd, a to i navzdory zlepšujícím se podmínkám na trhu práce. To vše jsou důvody, kvůli nimž růst sazeb v Británii brzy nečekáme. Mark Carney na konci svého projevu trhy ujistil, že další krok centrální banky bude směřovat ke zvýšení úrokových sazeb a ne ke snížení, čímž reagoval na ponížení úrokové sazby v Japonsku do negativního teritoria předchozí týden.

Růst GBP/CHF se zastavil před silnou rezistenční zónou 1,4750 – 1,4800. GBP/CHF prolomila rostoucí trendovou linii, čímž započala pokles. Nejbližšími hodnotami podpory jsou jednotlivé Fibonacciho úrovně.

Zdroj: investplanet.cz

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení. 


Nejnovější analýzy