Benchmark - Makroekonomický výhled na tento týden

Pondělí

Začátkem týdne budou v Japonsku zveřejněny maloobchodní prodeje za měsíc červen. Ty v květnu rostly nejrychlejším tempem v roce 2019, ačkoliv by v zemi měla vzrůst spotřební daň z 8 na 10%. Zvýšení daní by mělo přijít na podzim tohoto roku, což nedávno potvrdil při svém projevu japonský premiér Shinzo Abe. Japonský jen se v druhé polovině července dostal pod tlak kvůli silnějšímu americkému dolaru a obnovenému apetitu po rizikových aktivech.

Trhy by jinak měly zůstat v klidu a vstoupit do nového týdne tradičně nižší volatilitou.

Úterý

V úterý bude zasedat japonská centrální banka a její zasedání bude doprovázeno zveřejněním zajímavých dat z japonské ekonomiky. Zveřejněna bude průmyslová produkce a data z trhu práce. Změnu v dosavadní politice centrální banky nelze pravděpodobně očekávat. Banka v posledních měsících nicméně naznačila možnou aplikaci měnových stimulů v boji s nízkou inflací a zpomalováním světové ekonomiky.

Ve Spojených státech bude zveřejněn tzv. PCE index, který sleduje americká centrální banka. Index vyjadřuje míru inflace, kterou FED dlouhodobě cíluje na 2%. Začátkem roku však zpomalil až na 1,6%, kde se pohybuje dnes a částečně stojí za spekulacemi, zda FED ve středu sníží úrokové sazby. Začal by tak bojovat s nízkou inflací podobně jako australská nebo novozélandská centrální banka. V Austrálii dokonce centrální banka snížila sazby již dvakrát.

Středa

Ve středu brzy ráno budou v Austrálii zveřejněna data inflace. Ta od začátku roku znatelně zpomalila až na 1,3%. Australská centrální banka cíluje inflaci do rozpětí 2-3%, aktuální čísla jsou tak výrazně pod cílem banky. Centrální banka po dvojitém snížení aktuálně drží úrokové sazby na úrovni 1% a podle analytiků do konce roku sníží sazby ještě jednou. Do února roku 2020 by mohla dokonce snížit sazby až na úroveň 0,5%. Guvernér centrální banky však upozornil, že nyní bude potřeba vyčkat, jak se nižší sazby projeví právě do inflace a horšícího se trhu práce.

Ve středu proběhne dlouho očekávané zasedání americké centrální banky. Trhy s jistotou očekávají snížení úrokových sazeb. Otázkou zůstává, o kolik banka sníží úrokové sazby, aby pomohla nižší inflaci a horší kondici ve světové ekonomice. S největší pravděpodobností budeme svědky snížení sazeb o 25 bazických bodů. Pokud však banka vnímá, že jsme na pokraji recese, budeme možná svědky snížení sazeb o 50 bazických bodů. Třetí možností je ponechání sazeb beze změny, to je však trhy vidí jako velmi nepravděpodobné.

Čtvrtek

O kondici v druhé největší ekonomice na světě napoví ve čtvrtek data výrobního PMI z Číny. Index nákupních manažerů se po třech měsících vrátil zpět pod úroveň 50ti bodů, kde by měl zůstat i za měsíc červenec. Čínská data jsou každý měsíc zveřejněna jako jedny z prvních a jsou investory sledována kvůli náznakům o potížích v domácí ekonomice. Zároveň by během následujícího týdne měly být znovu obnoveny obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou. To by mělo pomoci k lepšímu sentimentu na finančních trzích.

Pokračovat bude ve čtvrtek zasedání dalších centrálních bank. Konkrétně bude zasedat britská a česká centrální banka. Ani od jedné z bank se neočekává žádná zásadní změna a sazby by tak měly zůstat beze změny. Česká národní banka však jako jedna z mála stihla v roce 2019 zvýšit úrokové sazby. Na čtvrtečním zasedání bude zároveň zveřejněna nová prognóza o výhledu pro sazby na další dva roky. Česká koruna…

Pátek

Stavební PMI v Británii v červnu kleslo na nejnižší úroveň od roku 2009. Za propadem podle všeho stojí politické a ekonomické nejistoty v zemi. Nová pracovní síla v sektoru klesá nerychlejším tempem za posledních 10 let, to poukazuje na velmi malou šanci zotavení. Nejnovější čísla budou zveřejněna v pátek a mohou ovlivnit vývoj na britské libře. Té se v druhé polovině minulého týdne podařilo zpevnit poté, co byl zvolen na post premiéra Boris Johnson.

Týden uzavře již tradičně jako každý první pátek v měsíci zveřejnění dat z amerického trhu práce. Ten zůstává navzdory horšícímu se výhledu pro hospodářský růst na velmi silných úrovních. Míra nezaměstnanosti by měla klesnout zpět na 50ti létá minima. Spolu s klesající inflací zpomalil také růst mezd až na 3,1%. Zveřejnění makroekonomických data může způsobit nadprůměrnou volatilitu na dolarových párech a amerických akciových indexech.

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.12.2019

07:05

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Chci číst

13.12.2019

10:57

USA a Čína chtějí uzavřít obchodní dohodu. Schyluje se k podepsání první fáze.

 

Podrobnosti

13.12.2019

09:29

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti