Bank of Japan nepřekvapila

Včerejší seance proběhla ve velice klidném tempu. Na programu nebyly žádné významnější fundamenty, ale i těch méně významných bylo málo a trhy si udržely své pozice. DAX dnes ráno dokázal otevřít nad high z listopadu a již obchoduje blízko úrovně 13600 eur. Testuje tedy nová historická maxima. Dnes se brzy ráno v 4:14 konalo zasedání Japonské centrální banky Bank of Japan, kde bylo dle očekávání rozhodnuto o zachování základní úrokové sazby na -0,10%. Celkový doprovodný komentář, ani tisková konference nenabídla žádné výraznější překvapení. V průběhu předminulého týdne se spekulovalo o možném snížení objemu nákupu dluhopisů. Šéf Bank of Japan odmítl spekulace, že by bank následovala ostatní centrální banky a měla by v plánu omezovat stimul monetární politiky. Dnes ráno začal lehce oslabovat australský dolar na páru AUDUSD, poté co z USA přišly zprávy, že Donald Trump podepsal opatření o ukončení vládní uzavírky, které bude trvat do 8.2.

Dnes již žádné důležité fundamentální zpráv neočekáváme. Za zmínku stojí v 11:00 Německý index ZEW, který může při větší odchylce od konsenzu způsobit vyšší volatilitu na DAXu.

Včera nejvýrazněji dokázala posilovat britská libra. Na páru GBPUSD dnes brzy ráno dokonce otestovala úroveň 1,40. Jedná se spíše o technický pohyb nepodpořen žádným fundamentem, ten stejný technický pohyb respektoval úroveň 1,40 a poté začal lehce klesat. Zdá se však, že na libře je sentiment nadále pozitivní.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

21.02.2018

16:44

Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně.
Chci číst

21.02.2018

10:25

Americké akciové indexy dalším dnem korigují své zisky z minulého týdne. Nelze však zatím mluvit o další vlně výprodejů, ale spíše panuje nejistota investorů ohledně budoucího vývoje na trzích (více k problematice akciových trhů a případné další korekce doporučuji přečíst včerejší článek zde na stránkách bossainfo.cz). Nervozity na akciových trzích zatím využívá nejvíce americký dolar, který od konce minulého týdne razantně posiluje a likviduje dosavadní ztráty.

Chci číst

20.02.2018

17:02

Úterní seance zatím probíhá podobně jako ta včerejší. Chybí nám důležitá makra, která by ovlivnila trh, ten zatím tedy jen následuje dosavadní trend, případně se snaží udržet si dosavadní zisky. V posilování zatím pokračuje americký dolar, který se i díky rostoucím desetiletým výnosům dostal nad 50% výprodeje z minulého týdne. Zatímco dolar pomalu likviduje ztráty z minulého týdne a udává v podstatě směr na devizovém trhu, americké desetileté výnosy pokračují v růstu a je jen otázkou času kdy překonají 3% hranici.

Podrobnosti