Bank of Japan nepřekvapila

Včerejší seance proběhla ve velice klidném tempu. Na programu nebyly žádné významnější fundamenty, ale i těch méně významných bylo málo a trhy si udržely své pozice. DAX dnes ráno dokázal otevřít nad high z listopadu a již obchoduje blízko úrovně 13600 eur. Testuje tedy nová historická maxima. Dnes se brzy ráno v 4:14 konalo zasedání Japonské centrální banky Bank of Japan, kde bylo dle očekávání rozhodnuto o zachování základní úrokové sazby na -0,10%. Celkový doprovodný komentář, ani tisková konference nenabídla žádné výraznější překvapení. V průběhu předminulého týdne se spekulovalo o možném snížení objemu nákupu dluhopisů. Šéf Bank of Japan odmítl spekulace, že by bank následovala ostatní centrální banky a měla by v plánu omezovat stimul monetární politiky. Dnes ráno začal lehce oslabovat australský dolar na páru AUDUSD, poté co z USA přišly zprávy, že Donald Trump podepsal opatření o ukončení vládní uzavírky, které bude trvat do 8.2.

Dnes již žádné důležité fundamentální zpráv neočekáváme. Za zmínku stojí v 11:00 Německý index ZEW, který může při větší odchylce od konsenzu způsobit vyšší volatilitu na DAXu.

Včera nejvýrazněji dokázala posilovat britská libra. Na páru GBPUSD dnes brzy ráno dokonce otestovala úroveň 1,40. Jedná se spíše o technický pohyb nepodpořen žádným fundamentem, ten stejný technický pohyb respektoval úroveň 1,40 a poté začal lehce klesat. Zdá se však, že na libře je sentiment nadále pozitivní.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti