Bank of England je na případnou krizi připravena

Včera v 20:45 měl projev za Bank of England na Londýnské univerzitě Mark Carney. Nejednalo se však o fundament, respektive projev, na který by investoři čekali. Jinými slovy projev neměl zásadní dopad na finanční trhy. To však neznamená, že nezazněly žádné informace, které mohou napovědět budoucí směr britské centrální banky (BoE). Carney mluvil především o ekonomice a politice Bank of England. Zaznělo například, že již nyní se připravuje BoE na další finanční krizi. Zatímco žádná centrální banka nemůže vyloučit riziko případné krize, BoE vytváří bezpečnější prostředí tím, že se připravuje na selhání bank a zajištění likvidity. Především chce BoE vytvořit co nejlepší strategii, která dokáže potencionální výprodeje na trzích vydržet. Stále však platí, že něco se může pokazit i když se přesně neví co ani kdy by mohlo něco nastat. Dále se vyjádřil k blížícímu se Brexitu, který by měl podle jeho slov proběhnout hladce a jednoduše. Brexit by do budoucna ani neměl ovlivnit britský sterling, pokud se všech 28 lídrů shodne na něčem, co je spojeno s legálním textem, který bude součástí dohody o přestupném období, mělo by to být pro sterling dostatečně dobré. Mimo jiné se Carney vyjádřil k Bitcoinu, který podle něj víceméně jako měna selhal a chybí mu většina aspektů tradiční měny. Kde jsou především jeho obavy zapříčiněny faktem, že bitcoin a s ním většinu kryptoměn nelze v současnosti použít, až na výjimky, jako platidlo ani v digitálním světě. I přesto pochválil technologii kryptoměn, kterou bude možné využít v budoucnu k ověřování finančních transakcí. Nakonec tedy nezaznělo nic zásadního, co by mohlo ovlivnit finanční trhy, zaznělo však, jakým způsobem se BoE staví k případné finanční krizi, kryptoměnám nebo Brexitu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti