Bank of England je na případnou krizi připravena

Včera v 20:45 měl projev za Bank of England na Londýnské univerzitě Mark Carney. Nejednalo se však o fundament, respektive projev, na který by investoři čekali. Jinými slovy projev neměl zásadní dopad na finanční trhy. To však neznamená, že nezazněly žádné informace, které mohou napovědět budoucí směr britské centrální banky (BoE). Carney mluvil především o ekonomice a politice Bank of England. Zaznělo například, že již nyní se připravuje BoE na další finanční krizi. Zatímco žádná centrální banka nemůže vyloučit riziko případné krize, BoE vytváří bezpečnější prostředí tím, že se připravuje na selhání bank a zajištění likvidity. Především chce BoE vytvořit co nejlepší strategii, která dokáže potencionální výprodeje na trzích vydržet. Stále však platí, že něco se může pokazit i když se přesně neví co ani kdy by mohlo něco nastat. Dále se vyjádřil k blížícímu se Brexitu, který by měl podle jeho slov proběhnout hladce a jednoduše. Brexit by do budoucna ani neměl ovlivnit britský sterling, pokud se všech 28 lídrů shodne na něčem, co je spojeno s legálním textem, který bude součástí dohody o přestupném období, mělo by to být pro sterling dostatečně dobré. Mimo jiné se Carney vyjádřil k Bitcoinu, který podle něj víceméně jako měna selhal a chybí mu většina aspektů tradiční měny. Kde jsou především jeho obavy zapříčiněny faktem, že bitcoin a s ním většinu kryptoměn nelze v současnosti použít, až na výjimky, jako platidlo ani v digitálním světě. I přesto pochválil technologii kryptoměn, kterou bude možné využít v budoucnu k ověřování finančních transakcí. Nakonec tedy nezaznělo nic zásadního, co by mohlo ovlivnit finanční trhy, zaznělo však, jakým způsobem se BoE staví k případné finanční krizi, kryptoměnám nebo Brexitu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2018

10:45

Včerejší seance patřila mezi nejzajímavější v roce 2018. Především kvůli včerejšímu zasedání americké centrální banky. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby do rozpětí 1,50-1,75%. To samotné nemělo na finanční trhy až takový dopad.

Podrobnosti

21.03.2018

16:35

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů.

Podrobnosti

21.03.2018

12:28

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%.

Podrobnosti