Averze k riziku klesá a akciovým trhům se otevírají brány k vyšším cenám

Averze k riziku začala koncem minulého týdne výrazněji klesat. Když index volatility klesl až pod 16 bodů a postupně pokračuje v poklesu. Mohou za to především pozitivní zprávy z Korejského poloostrova. Kde se setkal vůdce KLDR Kim Čong-un s delegací zvláštního vyslance prezidenta Jižní Koreje. Jednání se mimo jiné týkalo nukleárního programu KLDR, kterým na sebe za posledních několik let upoutala pozornost. Severní Korea by však nyní byla schopna uvažovat o "denuklearizaci", respektive zbavení se svého jaderného arzenálu výměnou za jistotu udržení dosavadního politického režimu. Severní Korea je očividně připravena vyjednávat a další schůzka mezi vůdcem Kim Čong-unem a prezidentem Jižní Koreje Mu Če-inem proběhne v Korejském demilitarizovaném pásmu. Další pozitivní zpráva byla z Bílého domu, který potvrdil, že Donald Trump přijme pozvání Kim Čong-una na společnou schůzku. Kim má zájem se sejít s Trumpem co nejdříve, přesné místo ani datum však známé zatím není. Sankce vůči KLDR zatím zůstávají aktivní stejně tak americko-jihokorejské vojenské manévry. Samotná chuť obou představitelů vyjednávat je však velmi pozitivním impulsem pro akciové trhy, které posledních pár týdnu na podobnou zprávu čekaly. Zároveň trhům pomohly pozitivní výsledky z amerického trhu práce, kde se podařilo vytvořit 313 tis. nových pracovních míst, což výrazně překonalo konsenzus 200 tis. Zatím stále nevymizelo riziko z rostoucích desetiletých výnosů, ty prozatím stagnují kolem úrovně 2.85%. Otázkou zůstává, co s výnosy provede zvýšení sazeb na příštím zasedání FEDu.

Pozitivně vnímaly zprávu i devizové trhy jako euro nebo americký dolar. Nejvýrazněji však dokázaly reagovat americké akciové trhy a to i vzhledem k již zmíněné klesající averzi k riziku. Trochu ztrácel na své síle japonský jen, jakožto bezpečný přístav. Akciový index S&P 500 z technického pohledu utvořil formaci symetrického trojúhelníku. Tu minulý týden právě díky pozitivní politické situaci trh překonal. Vzhledem k razantnímu pohybu je z technického hlediska pravděpodobnější pohyb do strany s možnou lehčí korekcí. Intradenní trend však zůstává růstoví a long obchody dávají větší smysl. Aktuálně má před sebou trh rezistenci 2820, kde začala menší oblast konsolidace a z ní začal masivní výprodej na akciových trzích. 

Graf: Vývoj ceny akciového indexu S&P 500

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti