Australský dolar reaguje na snížení čínského ratingu

Donald Trump by měl představit první rozpočtový plán, který má srazit státní výdaje a snížit schodek rozpočtu. Škrty by měly přijít v oblasti zdravotní péče nebo programů potravinové pomoci pro chudé, s cílem srazit během příští dekády státní výdaje o 3,6 bilionu dolarů a vyrovnat rozpočet. Plán počítá také s prodejem poloviny rozsáhlých zásob ropy ve Spojených státech, což by vedlo k tlaku na cenu ropy, protože by byl na trhu opět přebytek této suroviny. Konečné slovo ve federálním rozpočtu má Kongres, který často ignoruje prezidentské rozpočty. Ty jsou považovány jenom za návrh, který nemusí vejít v platnost.

Němečtí spotřebitelé se těší nejlepší náladě za posledních 16 let, ukázal dnes průzkum institutu GfK. Index pro červen vzrostl na 10,4 bodu, nejvyšší hodnotu od října 2001. Analytici čekali 10,2 bodu. Po včerejším výsledku indexu Ifo, jde o další dobrou zprávu z německé ekonomiky. Soukromá spotřeba bude letos podle všeho opět tahounem růstu největší evropské ekonomiky.

Dnes se pozornost trhu obrátí na zápis z květnového zasedání měnového výboru americké centrální banky (FOMC). Trhy stále kalkulují s 83procentní pravděpodobností, že Fed na zasedání v červnu zvýší základní úrokovou sazbu.  Informace, která bude dnes v zápisu sledována, bude plán centrální banky vedoucí ke snižování bilance. Prvním krokem by mělo být zastavení reinvestování výnosů z nakoupených dluhopisů v portfoliu do nákupu dalších aktiv.

Australský dolar klesl po zprávách, že ratingová agentura Moodys snížila rating čínské ekonomiky na úroveň A1 z Aa3 kvůli zvyšujícímu se dluhu v prostředí pomalejšího ekonomického růstu. Australský dolar rovněž reagoval na snížení stavebních projektů v prvním čtvrtletí letošního roku o 0,7 procenta, který následoval po 13,4 procentním poklesu stavebních povolení. Naopak novozélandský dolar si udržel půdu pod nohama, když čísla obchodní bilance dosáhla nejvyššího měsíčního přebytku od roku 2015 díky exportu mléka, vína a dřeva.

Australský dolar (AUD/USD) vytvořil reverzní svíčkovou formaci „pinbar“ na denním grafu u důležité hodnoty 0,7465, čímž naznačil potenciální konec růstového pohybu. Dnes cena australského dolaru dokonce klesla pod včerejší minima, čímž se opět potvrdila nevůle „aussie“ jít dále na sever. Medvědi by měli trhu vládnout, dokud bude cena AUD/USD pod včerejšími maximy.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy