Američtí spotřebitelé věří v lepší zítřky, analýza USD/JPY

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v srpnu nečekaně vzrostla na téměř roční maximum a ukazatel hodnocení současné situace dokonce vyskočil na nejvyšší úroveň za devět let, ukázal dnes průzkum společnosti Conference Board. Index pro měsíc srpen stoupl na 101,1 bodu, nejvýš od loňského září, z revidovaných 96,7 bodu za červenec. Analytici čekali, že index klesne na 97,0 bodů. Dílčí index očekávání vzrostl na 86,4 bodu z červencových 82,0 bodů. Ukazatel hodnocení současné situace vyskočil na 123,0 bodů, nejvyšší úroveň od srpna 2007, ze vzestupně revidovaných 118,8 bodu za červenec.

Pozitivní nálada mezi spotřebiteli navazuje na včerejší příznivá data spotřebitelských výdajů a potvrzují dobrou kondici a nákupní apetit Američanů, což je základem ekonomického růstu největší ekonomiky světa. Americká centrální banka (Fed) tak dostala další signál, že ekonomika je připravena na zvýšení úrokových sazeb.

Americké burzy zahajují dnešní obchodní seanci stagnací, zatímco investoři hledají růstové impulzy v prostředí dobrých makroekonomických zpráv, které zvyšují pravděpodobnost růstu úrokových sazeb v největší ekonomice světa. Investoři budou tento týden hlavně čekat na klíčovou páteční zprávu o tvorbě pracovních míst (NFP), aby zhodnotili, zda bude výsledné číslo ukazatele korespondovat s jestřábím tónem, který zvolil v pátek Stanley Fisher, náměstek Janet Yellenové.

Akcie společnosti Apple po zahájení oslabují, protože evropské antimonopolní úřady nařídily, aby firma zaplatila 14,5 miliardy dolarů irskému státu, když rozhodly, že jí Irsko poskytovalo neoprávněné daňové výhody. 

Americký dolar po výborných zprávách o spotřebitelské náladě posiluje a přibližuje se k důležité rezistenci, kterou představuje klesající trendová linie, pod níž se obchoduje USD/JPY od ledna letošního roku a předchozí maxima, která reprezentují pravé a levé rameno formace hlava-ramena. Pokud by se podařilo dostat USD/JPY nad úroveň pravého ramena, pak by se zneplatnila formace hlava-ramena. Rovněž uzavřením nad klesající trendovou linií by se otevřela nová kapitola, v níž by šlo sázet na silnější růst USD/JPY.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst

13.08.2018

13:51

Turecká lira se během pátečního dne dostala pod velmi silný prodejní tlak a proti americkému dolaru ztratila více jak 20%. Turecká lira je pod prodejním tlakem již 10 let, nicméně od začátku roku ztratila více jak 60% a za 2 roky více jak 110%.
Podrobnosti