Rychlý přehled: Americký trh práce potvrzuje pozitivní růst v USA

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA klesly na 5ti týdenní minimum. Což naznačuje na zužující se trh práce, který již nyní balancuje blízko své plné kapacitě. Žádosti o podporu klesly o 7 tisíc na 222 tisíc, očekával se růst o 230 tisíc. Výsledky z minulého týdne byly opraveny na 229 000 z 230 000. Žádosti o podporu jsou nejnižší za téměř 45 let, což ukazuje, že zaměstnavatelé udržují dostatek kvalifikovaných pracovníků. Žádosti trvale pod 300 000 jsou považovány za indikátor zdravého a konzistentního trhu práce.

Graf: Vývoj počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (Zdroj: Bloomberg.com)

V 14:30 byly také zveřejněny kanadské maloobchodní tržby. Ty nečekaně klesly o 0,8%, přičemž se neočekávala žádná změna vůči předchozímu měsíci, kdy rostly tržby o 0,3%, tedy beze změny. Jednalo se největší meziměsíční pokles od března 2016. Zpomalení maloobchodních tržeb souviselo s všeobecným růstem v Kanadě. Kde spotřebitelé byli hlavním motorem kanadského hospodářství. Jednalo se o poslední zprávu s velkým počtem vstupních údajů před výsledky HDP 2. března.

Dnes byl také zveřejněn zápis z lednového zasedání ECB. Řešil se růst eurozóny, potencionální ukončení kvantitativního uvolňování, nebo názory amerických politiků na měnové kurzy. Žádné nové informace však zápis ze zasedání nepřinesl, evropská měna tedy zůstává v klidu. Rada guvernérů ECB zůstává nadále rozdělena na dva tábory. Jeden prosazuje postupné ukončování a postupný začátek komunikace ohledně ukončení nákupu dluhopisů. Druhý tyto úvahy mírní a podporuje dosavadní tempo nákupu aktiv. Dále trochu panuje nervozita ohledně politiky na druhé straně oceánu. Kde američtí politici hovoří o výhodách slabého amerického dolaru, což podporuje růst evropské měny, která by měla dopad na inflaci v eurozóně.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti