Rychlý přehled: Americký trh práce potvrzuje pozitivní růst v USA

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA klesly na 5ti týdenní minimum. Což naznačuje na zužující se trh práce, který již nyní balancuje blízko své plné kapacitě. Žádosti o podporu klesly o 7 tisíc na 222 tisíc, očekával se růst o 230 tisíc. Výsledky z minulého týdne byly opraveny na 229 000 z 230 000. Žádosti o podporu jsou nejnižší za téměř 45 let, což ukazuje, že zaměstnavatelé udržují dostatek kvalifikovaných pracovníků. Žádosti trvale pod 300 000 jsou považovány za indikátor zdravého a konzistentního trhu práce.

Graf: Vývoj počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (Zdroj: Bloomberg.com)

V 14:30 byly také zveřejněny kanadské maloobchodní tržby. Ty nečekaně klesly o 0,8%, přičemž se neočekávala žádná změna vůči předchozímu měsíci, kdy rostly tržby o 0,3%, tedy beze změny. Jednalo se největší meziměsíční pokles od března 2016. Zpomalení maloobchodních tržeb souviselo s všeobecným růstem v Kanadě. Kde spotřebitelé byli hlavním motorem kanadského hospodářství. Jednalo se o poslední zprávu s velkým počtem vstupních údajů před výsledky HDP 2. března.

Dnes byl také zveřejněn zápis z lednového zasedání ECB. Řešil se růst eurozóny, potencionální ukončení kvantitativního uvolňování, nebo názory amerických politiků na měnové kurzy. Žádné nové informace však zápis ze zasedání nepřinesl, evropská měna tedy zůstává v klidu. Rada guvernérů ECB zůstává nadále rozdělena na dva tábory. Jeden prosazuje postupné ukončování a postupný začátek komunikace ohledně ukončení nákupu dluhopisů. Druhý tyto úvahy mírní a podporuje dosavadní tempo nákupu aktiv. Dále trochu panuje nervozita ohledně politiky na druhé straně oceánu. Kde američtí politici hovoří o výhodách slabého amerického dolaru, což podporuje růst evropské měny, která by měla dopad na inflaci v eurozóně.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti