Americký dolar začíná posilovat, euro v korekci

Americký dolar začal dnes výrazně posilovat, poté co se situace mezi USA a Sýrií trochu uklidnila. Sentiment na trzích se vzpamatoval, když Donald Trump zmírnil své výhružky ohledně vojenských akcií v Sýrii. Ve svém posledním příspěvku na sociální síti twitter.com řekl, že vojenský útok na Sýrii po útoku chemickými zbraněmi na tamní obyvatelstvo může přijít velmi brzy, nebo také ne. Finanční trhy společně s dolarem klesly ve středu poté, co Trump varoval Rusko před bezprostřední vojenskou akcií v Sýrii s prohlášením, že „rakety budou na cestě“. Dolar našel podporu po několika ztrátových seancích, když byl ve středu zveřejněn zápis ze zasedání FEDu, který zůstal pozitivní, co se týče růstu ekonomiky a inflace i přes rostoucí konflikt mezi USA a Čínou. Někteří investoři věří, že zápis podpořil možnost rychlejšího utahování měnové politiky.

Zároveň byla během dnešní seance zveřejněna data průmyslové produkce v Eurozóně. Ta potvrdila zhoršující se fundament od začátku roku, potvrzující zpomalující evropskou ekonomiku. Průmyslová produkce v EU klesla za březen o 0,8%, přičemž se očekával růst o 0,1%. V minulém týdnu jsme byly svědky zveřejnění PMI pro několik zemí Eurozóny, který ukazuje, že si sledované sektory prošly výrazným zpomalením. Evropská měna se tedy ocitla pod tlakem a společně se silnějším americkým dolarem dnes na páru EURUSD výrazně ztrácí a ztratila zisky za téměř 3 ziskové seance. Z technického pohledu na index amerického dolaru FUSD si lze všimnout formace symetrického trojúhelníku, ze kterého by mohl nastat výraznější pohyb. Tomu zároveň nahrává fakt, že americká měna se poměrně dlouho drží blízko dosavadního minima a fundament hovoří spíše pro jeho růst. Zda se dočkáme průrazu trojúhelníku a následného růstového trendu na americkém dolaru si budeme muset počkat. Americký dolar měl již několik příležitostí pro růst, avšak žádnou z nich zatím nevyužil.   

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst