Americký dolar začíná posilovat, euro v korekci

Americký dolar začal dnes výrazně posilovat, poté co se situace mezi USA a Sýrií trochu uklidnila. Sentiment na trzích se vzpamatoval, když Donald Trump zmírnil své výhružky ohledně vojenských akcií v Sýrii. Ve svém posledním příspěvku na sociální síti twitter.com řekl, že vojenský útok na Sýrii po útoku chemickými zbraněmi na tamní obyvatelstvo může přijít velmi brzy, nebo také ne. Finanční trhy společně s dolarem klesly ve středu poté, co Trump varoval Rusko před bezprostřední vojenskou akcií v Sýrii s prohlášením, že „rakety budou na cestě“. Dolar našel podporu po několika ztrátových seancích, když byl ve středu zveřejněn zápis ze zasedání FEDu, který zůstal pozitivní, co se týče růstu ekonomiky a inflace i přes rostoucí konflikt mezi USA a Čínou. Někteří investoři věří, že zápis podpořil možnost rychlejšího utahování měnové politiky.

Zároveň byla během dnešní seance zveřejněna data průmyslové produkce v Eurozóně. Ta potvrdila zhoršující se fundament od začátku roku, potvrzující zpomalující evropskou ekonomiku. Průmyslová produkce v EU klesla za březen o 0,8%, přičemž se očekával růst o 0,1%. V minulém týdnu jsme byly svědky zveřejnění PMI pro několik zemí Eurozóny, který ukazuje, že si sledované sektory prošly výrazným zpomalením. Evropská měna se tedy ocitla pod tlakem a společně se silnějším americkým dolarem dnes na páru EURUSD výrazně ztrácí a ztratila zisky za téměř 3 ziskové seance. Z technického pohledu na index amerického dolaru FUSD si lze všimnout formace symetrického trojúhelníku, ze kterého by mohl nastat výraznější pohyb. Tomu zároveň nahrává fakt, že americká měna se poměrně dlouho drží blízko dosavadního minima a fundament hovoří spíše pro jeho růst. Zda se dočkáme průrazu trojúhelníku a následného růstového trendu na americkém dolaru si budeme muset počkat. Americký dolar měl již několik příležitostí pro růst, avšak žádnou z nich zatím nevyužil.   

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti