Americký dolar vyčkává na další impulsy, nervozita na akciových trzích pokračuje

Americký dolar si dal koncem týdne přestávku v růstu, výhled však zůstává nadále pozitivní a sázky proti americkému dolaru jsou výrazně rizikovější. A to i vzhledem k tomu, že FED začne začátkem měsíce stahovat z trhu 40 mld. dolarů měsíčně z peněz nakumulovaných při programu kvantitativního uvolňování. Společně s vyššími úrokovými sazbami se tak sázka na dolar zdá být zajímavější. Americký dolar však na indexu amerického dolaru FUSD narazil na silnou rezistenci a menší korekci lze očekávat, nicméně se jednalo již o čtvrtý dotyk a býci mohou zaklepat rezistenci na dveře již během týdne aktuálního. Vzhledem k velmi slabému týdnu na fundamenty, byl pátek pro trhu vykoupením. Na akciové trh přišly další zprávy ohledně obchodních válek, kdy byla zveřejněná zpráva ohledně možného odstoupení USA ze Světové obchodní organizace, ale zpráva byla poté dementována, což byl pozitivní stimul pro akciové trhy. Zároveň od neděle vešly v platnost kanadská odvetná cla na americká cla na ocel a hliník. Následovat by měla další cla z Číny a Mexika. Z makroekonomických dat potěšila trhy zpráva ohledně růstu HDP v Kanadě a Británii. Kdy oba výsledky pomohly zpevnit své měny. Britské HDP konkrétně rostlo za první čtvrtletí o 0,2% a překonalo tak očekávání na 0,1%. Kanadské HDP rostlo za první čtvrtletí o 0,1%, přitom se neočekával žádný růst. Předpokládaný růst inflace za červen v Eurozoně by se měl dostat na 2%. Jádrová inflace by měla naopak klesnout z 1,1% na 1%. Výraznější zisky tedy realizovaly především měny, které byly kvůli silnějšímu dolaru do té doby pod tlakem. Obavy z výpadku dodávek z Iránu hnaly ropu WTI na nová historická maxima, konkrétně nad 74 dolarů za barel. Dnes ráno otevřela ropa níže a to především kvůli tweetům Donalda Trumpa, že mluvil se saudským králem o navýšení produkce ropy až o 2 mil. barelů denně, kvůli iránským a venezuelským výpadkům.

Nový týden opět odstartuje bez důležitého makra a lze očekávat poměrně klidnou seanci, alespoň do otevření americké burzy. V 16:00 bude zveřejněno americké ISM PMI za výrobní sektor.

Měnový pár EURUSD začal během minulého týdne lehce konsolidovat i díky množné překoupenosti amerického dolaru a naražení EURUSD na silný support v podobě letošního minima. Další vývoj bude záviset především na vývoje amerického dolaru, evropská měna v pátek ráno posílila díky pokroku ohledně řešení migrace na ekonomickém summitu EU, nicméně se jedná spíše o jednorázový faktor.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti