Americký dolar vyčkává na další impulsy, nervozita na akciových trzích pokračuje

Americký dolar si dal koncem týdne přestávku v růstu, výhled však zůstává nadále pozitivní a sázky proti americkému dolaru jsou výrazně rizikovější. A to i vzhledem k tomu, že FED začne začátkem měsíce stahovat z trhu 40 mld. dolarů měsíčně z peněz nakumulovaných při programu kvantitativního uvolňování. Společně s vyššími úrokovými sazbami se tak sázka na dolar zdá být zajímavější. Americký dolar však na indexu amerického dolaru FUSD narazil na silnou rezistenci a menší korekci lze očekávat, nicméně se jednalo již o čtvrtý dotyk a býci mohou zaklepat rezistenci na dveře již během týdne aktuálního. Vzhledem k velmi slabému týdnu na fundamenty, byl pátek pro trhu vykoupením. Na akciové trh přišly další zprávy ohledně obchodních válek, kdy byla zveřejněná zpráva ohledně možného odstoupení USA ze Světové obchodní organizace, ale zpráva byla poté dementována, což byl pozitivní stimul pro akciové trhy. Zároveň od neděle vešly v platnost kanadská odvetná cla na americká cla na ocel a hliník. Následovat by měla další cla z Číny a Mexika. Z makroekonomických dat potěšila trhy zpráva ohledně růstu HDP v Kanadě a Británii. Kdy oba výsledky pomohly zpevnit své měny. Britské HDP konkrétně rostlo za první čtvrtletí o 0,2% a překonalo tak očekávání na 0,1%. Kanadské HDP rostlo za první čtvrtletí o 0,1%, přitom se neočekával žádný růst. Předpokládaný růst inflace za červen v Eurozoně by se měl dostat na 2%. Jádrová inflace by měla naopak klesnout z 1,1% na 1%. Výraznější zisky tedy realizovaly především měny, které byly kvůli silnějšímu dolaru do té doby pod tlakem. Obavy z výpadku dodávek z Iránu hnaly ropu WTI na nová historická maxima, konkrétně nad 74 dolarů za barel. Dnes ráno otevřela ropa níže a to především kvůli tweetům Donalda Trumpa, že mluvil se saudským králem o navýšení produkce ropy až o 2 mil. barelů denně, kvůli iránským a venezuelským výpadkům.

Nový týden opět odstartuje bez důležitého makra a lze očekávat poměrně klidnou seanci, alespoň do otevření americké burzy. V 16:00 bude zveřejněno americké ISM PMI za výrobní sektor.

Měnový pár EURUSD začal během minulého týdne lehce konsolidovat i díky množné překoupenosti amerického dolaru a naražení EURUSD na silný support v podobě letošního minima. Další vývoj bude záviset především na vývoje amerického dolaru, evropská měna v pátek ráno posílila díky pokroku ohledně řešení migrace na ekonomickém summitu EU, nicméně se jedná spíše o jednorázový faktor.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst