Americký dolar včera udával tempo

Včerejší seance byla především o americkém dolaru a jeho posilování na většině z měnových párů. Z včerejších očekávaných fundamentů neměl žádný výraznější dopad na dosavadní vývoj trhů. Za posilováním amerického dolaru nestrojí žádné fundamentální zprávy, kromě výsledků z trhu práce minulý týden v pátek. Jedná se spíše o reakci na masivní výprodej na akciových trzích, dolar se však stále pohybuje v poměrně velké ztrátě a zůstává relativně levným.  Na akciové trhy se pomalu vrací pozitivní sentiment a zdá se, že výprodej byl jen krátkodobou technickou událostí a velcí hráči, jako banky a hedge fondy zhmotnily pojem „buy the dip“ a vytlačily cenu na úrovně z října minulého roku pro následný nákup. Zásoby ropy v USA lehce klesly na 1,9 mil. barelů, dostaly se však ze záporných čísel z minulých týdnů a zároveň těžba ropy v USA rostla na historická maxima. To společně s posilujícím americkým dolarem způsobilo aktuální korekci na ropě. Novozélandská centrální banka ponechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 1,75%, ani v doprovodném komentáři nezazněly žádné nové informace, fundament tedy vnímal novozélandský dolar spíše negativně.

Dnešní makroekonomické zprávy se budou týkat především britské libry. V 13:00 bude Britská centrální banka rozhodovat o úrokové sazbě, ta by měla zůstat beze změny. Zajímavější bude tedy opět spíše doprovodný komentář k rozhodnutí o úrokové sazbě. Další velmi zajímavou událostí bude report o inflaci, kde bude zveřejněn inflační výhled pro Velkou Británii, ta se trápí trochu vyšší inflací. V 14:30 bude v USA zveřejněn počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Trh GBPUSD je nyní z technického hlediska připravený na průraz 50% posledního swingu. Zároveň se jedná o úroveň, kterou již dvakrát otestovali a momentálně se nachází na úrovni již potřetí a zároveň tvoří nižší high. Společně s přihlédnutím na posilující americký dolar je tedy trh GBPUSD intradenně spíše shortový. Zvýšenou pozornost je však třeba věnovat právě zasedání BoE v 13:00.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2018

16:43

Britská libra se po dlouhé době dočkala pozitivního impulsu, tentokrát v podobě lepších výsledků maloobchodních prodejů. Ty rostly v dubnu ve všech sektorech o 1,6%, překonaly konsenzus 0,8%.

Chci číst

24.05.2018

10:07

Včerejší seance patřila opět mezi ty zajímavější, kdy si prošly korekcí akciové trhy, ale ani na devizových trzích nebyla o volatilitu nouze. Akciové trhy vylekalo několik událostí spolu s nově formující se vládou v Itálii, komentáře D. Trumpa k obchodní dohodě s Čínou nebo kolaps turecké liry.

Chci číst

23.05.2018

11:58

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI a Inflace z Británie. 

Podrobnosti