Americký dolar včera udával tempo

Včerejší seance byla především o americkém dolaru a jeho posilování na většině z měnových párů. Z včerejších očekávaných fundamentů neměl žádný výraznější dopad na dosavadní vývoj trhů. Za posilováním amerického dolaru nestrojí žádné fundamentální zprávy, kromě výsledků z trhu práce minulý týden v pátek. Jedná se spíše o reakci na masivní výprodej na akciových trzích, dolar se však stále pohybuje v poměrně velké ztrátě a zůstává relativně levným.  Na akciové trhy se pomalu vrací pozitivní sentiment a zdá se, že výprodej byl jen krátkodobou technickou událostí a velcí hráči, jako banky a hedge fondy zhmotnily pojem „buy the dip“ a vytlačily cenu na úrovně z října minulého roku pro následný nákup. Zásoby ropy v USA lehce klesly na 1,9 mil. barelů, dostaly se však ze záporných čísel z minulých týdnů a zároveň těžba ropy v USA rostla na historická maxima. To společně s posilujícím americkým dolarem způsobilo aktuální korekci na ropě. Novozélandská centrální banka ponechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 1,75%, ani v doprovodném komentáři nezazněly žádné nové informace, fundament tedy vnímal novozélandský dolar spíše negativně.

Dnešní makroekonomické zprávy se budou týkat především britské libry. V 13:00 bude Britská centrální banka rozhodovat o úrokové sazbě, ta by měla zůstat beze změny. Zajímavější bude tedy opět spíše doprovodný komentář k rozhodnutí o úrokové sazbě. Další velmi zajímavou událostí bude report o inflaci, kde bude zveřejněn inflační výhled pro Velkou Británii, ta se trápí trochu vyšší inflací. V 14:30 bude v USA zveřejněn počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Trh GBPUSD je nyní z technického hlediska připravený na průraz 50% posledního swingu. Zároveň se jedná o úroveň, kterou již dvakrát otestovali a momentálně se nachází na úrovni již potřetí a zároveň tvoří nižší high. Společně s přihlédnutím na posilující americký dolar je tedy trh GBPUSD intradenně spíše shortový. Zvýšenou pozornost je však třeba věnovat právě zasedání BoE v 13:00.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst