Americký dolar včera udával tempo

Včerejší seance byla především o americkém dolaru a jeho posilování na většině z měnových párů. Z včerejších očekávaných fundamentů neměl žádný výraznější dopad na dosavadní vývoj trhů. Za posilováním amerického dolaru nestrojí žádné fundamentální zprávy, kromě výsledků z trhu práce minulý týden v pátek. Jedná se spíše o reakci na masivní výprodej na akciových trzích, dolar se však stále pohybuje v poměrně velké ztrátě a zůstává relativně levným.  Na akciové trhy se pomalu vrací pozitivní sentiment a zdá se, že výprodej byl jen krátkodobou technickou událostí a velcí hráči, jako banky a hedge fondy zhmotnily pojem „buy the dip“ a vytlačily cenu na úrovně z října minulého roku pro následný nákup. Zásoby ropy v USA lehce klesly na 1,9 mil. barelů, dostaly se však ze záporných čísel z minulých týdnů a zároveň těžba ropy v USA rostla na historická maxima. To společně s posilujícím americkým dolarem způsobilo aktuální korekci na ropě. Novozélandská centrální banka ponechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 1,75%, ani v doprovodném komentáři nezazněly žádné nové informace, fundament tedy vnímal novozélandský dolar spíše negativně.

Dnešní makroekonomické zprávy se budou týkat především britské libry. V 13:00 bude Britská centrální banka rozhodovat o úrokové sazbě, ta by měla zůstat beze změny. Zajímavější bude tedy opět spíše doprovodný komentář k rozhodnutí o úrokové sazbě. Další velmi zajímavou událostí bude report o inflaci, kde bude zveřejněn inflační výhled pro Velkou Británii, ta se trápí trochu vyšší inflací. V 14:30 bude v USA zveřejněn počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Trh GBPUSD je nyní z technického hlediska připravený na průraz 50% posledního swingu. Zároveň se jedná o úroveň, kterou již dvakrát otestovali a momentálně se nachází na úrovni již potřetí a zároveň tvoří nižší high. Společně s přihlédnutím na posilující americký dolar je tedy trh GBPUSD intradenně spíše shortový. Zvýšenou pozornost je však třeba věnovat právě zasedání BoE v 13:00.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

21.02.2018

16:44

Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně.
Chci číst

21.02.2018

10:25

Americké akciové indexy dalším dnem korigují své zisky z minulého týdne. Nelze však zatím mluvit o další vlně výprodejů, ale spíše panuje nejistota investorů ohledně budoucího vývoje na trzích (více k problematice akciových trhů a případné další korekce doporučuji přečíst včerejší článek zde na stránkách bossainfo.cz). Nervozity na akciových trzích zatím využívá nejvíce americký dolar, který od konce minulého týdne razantně posiluje a likviduje dosavadní ztráty.

Chci číst

20.02.2018

17:02

Úterní seance zatím probíhá podobně jako ta včerejší. Chybí nám důležitá makra, která by ovlivnila trh, ten zatím tedy jen následuje dosavadní trend, případně se snaží udržet si dosavadní zisky. V posilování zatím pokračuje americký dolar, který se i díky rostoucím desetiletým výnosům dostal nad 50% výprodeje z minulého týdne. Zatímco dolar pomalu likviduje ztráty z minulého týdne a udává v podstatě směr na devizovém trhu, americké desetileté výnosy pokračují v růstu a je jen otázkou času kdy překonají 3% hranici.

Podrobnosti