Americký dolar včera udával tempo

Včerejší seance byla především o americkém dolaru a jeho posilování na většině z měnových párů. Z včerejších očekávaných fundamentů neměl žádný výraznější dopad na dosavadní vývoj trhů. Za posilováním amerického dolaru nestrojí žádné fundamentální zprávy, kromě výsledků z trhu práce minulý týden v pátek. Jedná se spíše o reakci na masivní výprodej na akciových trzích, dolar se však stále pohybuje v poměrně velké ztrátě a zůstává relativně levným.  Na akciové trhy se pomalu vrací pozitivní sentiment a zdá se, že výprodej byl jen krátkodobou technickou událostí a velcí hráči, jako banky a hedge fondy zhmotnily pojem „buy the dip“ a vytlačily cenu na úrovně z října minulého roku pro následný nákup. Zásoby ropy v USA lehce klesly na 1,9 mil. barelů, dostaly se však ze záporných čísel z minulých týdnů a zároveň těžba ropy v USA rostla na historická maxima. To společně s posilujícím americkým dolarem způsobilo aktuální korekci na ropě. Novozélandská centrální banka ponechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 1,75%, ani v doprovodném komentáři nezazněly žádné nové informace, fundament tedy vnímal novozélandský dolar spíše negativně.

Dnešní makroekonomické zprávy se budou týkat především britské libry. V 13:00 bude Britská centrální banka rozhodovat o úrokové sazbě, ta by měla zůstat beze změny. Zajímavější bude tedy opět spíše doprovodný komentář k rozhodnutí o úrokové sazbě. Další velmi zajímavou událostí bude report o inflaci, kde bude zveřejněn inflační výhled pro Velkou Británii, ta se trápí trochu vyšší inflací. V 14:30 bude v USA zveřejněn počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Trh GBPUSD je nyní z technického hlediska připravený na průraz 50% posledního swingu. Zároveň se jedná o úroveň, kterou již dvakrát otestovali a momentálně se nachází na úrovni již potřetí a zároveň tvoří nižší high. Společně s přihlédnutím na posilující americký dolar je tedy trh GBPUSD intradenně spíše shortový. Zvýšenou pozornost je však třeba věnovat právě zasedání BoE v 13:00.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.10.2018

16:26

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Podrobnosti

19.10.2018

09:55

Americký dolar zůstává silnější a je nejvýše od konce srpna. Akciové index pokračují v korekci zisků ze začátku týdne a výsledková sezona zatím není takovým stimulem, jako se očekávalo. Na komoditním trhu si své zisky zatím udržuje zlato.

Podrobnosti

18.10.2018

17:05

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. 

Podrobnosti