Americký dolar testuje formaci hlava ramena

Důvěra mezi německými podnikateli se v březnu nečekaně zlepšila na téměř šestileté maximum. Výsledek indexu Ifo naznačil, že šéfové firem v největší evropské ekonomice ponechávají stranou obavy z hrozby sílícího protekcionismu. Index pro tento měsíc vyskočil na 112,3 bodu, nejvyšší úroveň od července 2011, z nepatrně revidovaných 111,1 bodu za únor. Analytici očekávali stagnaci na původně uváděných 111,0 bodu za předchozí měsíc. Z průzkumu plyne, že německé podniky netíží špatné politické klima před volbami ani rostoucí protekcionismus USA. Podniky zatím nereagují ani na brexit případně napětí v Turecku. V Německu zůstává vzestupný trend v hodnocení současné situace a zlepšují se i vyhlídky do budoucnosti.

Hlavní ekonom Evropské centrální banky Peter Praet včera uvedl, že ekonomické zotavení eurozóny se bude nadále zlepšovat. Zrychlení inflace je podle něj stále jen dočasné, poháněné vyššími cenami energií. Čerstvá březnová data inflace (index CPI) budou publikována v pátek. Praet obhajoval současnou expanzivní měnovou politiku ECB, která je podle něj potřebná pro hromadění jádrových inflačních tlaků a střednědobého růstu inflace.

Americký akciový index S&P 500 včera umazal část předchozích ztrát a index Dow Jones klesl osmou seanci v řadě, když investoři zvažovali, jaký bude mít dopad na prezidentovu agendu první legislativní neúspěch prezidenta. Index Dow Jones klesl o 0,22 procenta na 20 550,98 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,10 procenta na 2341,59 bodu, technologický Nasdaq posílil o 0,2 procenta na 5840,374 bodu.

Kongres, ovládaný Republikánskou stranou, v pátek stáhl z jednání návrh na reformu současného systému zdravotnictví tzv. „Obamacare“, který byl první velkou legislativní iniciativou nového prezidenta od jeho lednového nástupu do úřadu.

Neúspěch Donalda Trumpa prosazovat reformy se projevil i na americkém dolaru, který klesl nejníže od listopadu 2016, kdy se konaly prezidentské volby. Propad zastavila až včerejší slova Roberta Kaplana a Charlese Evanse (FOMC), kteří investorům připomněli, že Fed by letos rád zvýšil úrokové sazby ještě 2krát. Z poklesu důvěry ve schopnosti Donalda Trumpa prosadit ekonomické reformy využívá japonský jen, který za posledních 9 dní posílil o 4 procenta. Australský dolar se dostal pod prodejní tlak s tím, jak klesá cena železné rudy.

Měnový index amerického dolaru vytvořil reverzní formaci hlava ramena a včera se dokonce propadl pod úroveň neckline, čímž vyslal první signál naznačující další pokles americké měny. Medvědi by však měli být trpěliví a do hry se dostanou, až když denní svíčka uzavře pod pondělními minimy. Zatím je ve hře falešný průraz a také vyplnění pondělního gapu.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy