Americký dolar posiluje před daty z maloobchodu, analýza AUD/NZD

Americké burzy klesly ve čtvrtek až na tříměsíční minimum pod vedením finančních titulů a po slabých údajích o čínské ekonomice, ale v závěru seance většinu ztrát umazaly díky zotavení ceny ropy. Index Dow Jones nakonec uzavřel o 0,3 procenta níž na hodnotě 18 098,94 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,3 procenta a uzavřel na 2 132,55 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,5 procenta na 5 213,33 bodu. Dnes budou zveřejněny výsledky třech velkých amerických bank, a to CitiBank, JP Morgan a Wells Fargo.

Akcie během seance umazaly ztráty ruku v ruce s energetickými tituly, které kompenzovaly pokles finančního sektoru, díky zotavení cen ropy poté, co údaje americké vlády ukázaly nečekaně velké čerpání nafty a benzinu. Cena ropy Brent, která v úvodu týdne vystoupala na roční maximum nad 53 dolary za barel, dnes ráno přidávala 0,3 procenta na 52,17 dolaru za barel.

Evropské burzy zahájily dnešní obchodní seanci v zelených číslech a zotavovaly se z tříměsíčního minima, na něž se propadly v předchozí seanci. Dnes se jim daří smazat většinu včerejších ztrát. Nicméně nejširší index EUROSTOXX 600 zůstává zhruba o 8 procent níž ve srovnání se začátkem roku. Akciovému trhu dnes pomáhají i zprávy z Číny, která se snaží napravit svoji reputaci poškozenou včerejšími daty o zahraničním obchodu. Páteční údaje ukázaly, že ceny výrobců (index PPI) v Číně v září na meziročním základě poprvé za téměř pět let vzrostly, zatímco spotřebitelská inflace (index CPI) zrychlila na 1,9 procenta a rovněž tak překonala odhady trhu. Lepší data z Číny podpořila investorský apetit po riziku, v důsledku čeho dnes posilují hlavně komoditní měny a bezpečné přístavy jako švýcarský frank, zlato a japonský jen naopak oslabují.

Americký dolar posiluje před dnešními daty maloobchodních prodejů (14:30) a zveřejněním indexu spotřebitelské nálady Univerzity Michigan (16:00) spolu s rostoucími sázkami na prosincové zvýšení úrokových sazeb v USA a s výnosy z amerických státních dluhopisů. Index amerického dolaru včera vystoupal na 7měsíční maxima 98,129 bodu a připisuje si téměř 1 procento zisku za tento týden.

Měnový pár AUD/NZD čeká test klíčové rezistence 1,0740 a 1,0768. Medvědí divergence s oscilátorem MACD naznačuje, že rezistenční hodnoty by mohly být odmítnuty, k tomu je ale potřeba, aby AUD/NZD protnulo směrem dolů a opustilo klesající trendový kanál.

AUD/NZD denní graf

AUD/NZD 4hodinový graf

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy